Morawiecki o rekordzie zachorowań. Szybko zmienił zdanie!

Polacy zaczęli ignorować zagrożenie i przestali przestrzegać zasad bezpieczeństwa – tłumaczy premier Mateusz Morawiecki komentując rekordowy wzrost zachorowań na covid19 w Polsce. Dziś zanotowano 615 nowych zakażeń i 15 zgonów. Tymczasem przed wyborami premier mówił: Nie ma się już czego bać. Latem wirusy grypy i ten koronawirus też są słabsze, dużo słabsze. Spokojnie można iść na wybory!

–  Niewykluczone, że będziemy musieli wrócić do stosowania zasad kwarantanny na 12 dni, czy dwa tygodnie,  wobec osób z innych państw, które przyjeżdżają do Polski lub wobec naszych obywateli, którzy wracają z niektórych państw – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Problem w tym, że takie działanie raczej nie pomoże nam w opanowaniu epidemii. Dlaczego? Bo  nowi chorzy to nie są osoby, które wróciły z zagranicznych wycieczek. To osoby, które zaraziły się koronawirusem w Polsce – w pracy, w sklepie, na weselach… 

Premier był pytany na konferencji prasowej w Warszawie o rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem, w czwartek było to 615. Premier był też pytany, czy dziś podtrzymałby słowa, że „koronawirus jest w odwrocie” oraz czy planowany jest powrót kwarantanny dla wracających zza granicy, a jeśli tak – z których krajów.

– Zastanawiamy się nad państwami południa Europy, w szczególności teraz analizujemy przypadek Hiszpanii, ponieważ tam rzeczywiście tych przypadków koronawirusa jest dużo – doprecyzował Morawiecki

Podkreślił, że w Polsce liczba miejsc w szpitalach jednoimiennych oraz liczba dostępnych respiratorów musi być odpowiednio wysoka, „żeby zabezpieczyć potrzeby nowych pacjentów, nowych chorych”. – Ta proporcja jest dla Polaków bezpieczna, mamy ok. 25 proc. łóżek zajętych, a w przypadku respiratorów jest to współczynnik jeszcze mniejszy, dwa tygodnie temu było to poniżej 15 proc., a więc jesteśmy bezpieczni – stwierdził premier.

Zastrzegł jednocześnie, że „sytuacja epidemiczna ewoluuje, nie sposób przewiedzieć tego, co będzie za miesiąc”. – Niektórzy namawiają nas do tego, żebyśmy już dzisiaj dokonali kolejnego lockdownu, kolejnego zamknięcia gospodarki. Ja chcę tego unikać, bo wiem jak bardzo mocno poturbowana została gospodarka polska – mówił premier.

– Być może wtedy będzie mniej zachorowań i o ileś mniej zgonów w obszarze czy w związku z koronawirusem, ale pojawią się zgony związane z niewłaściwym leczeniem w innych obszarach, ponieważ zamknięcie gospodarki, które dotyczy w jakimś stopniu służby zdrowia jest groźne dla całej gospodarki – dodał szef rządu.

Ocenił, że dziś „na szczęście sytuacja jest inna niż kilka miesięcy temu”. – P o trosze nauczyliśmy się żyć z koronawirusem,  mniej się boimy tej epidemii i to jest pierwsza rzecz, która jest ważna. Z jednej strony dobra, ale ona rodzi rzeczywiście pewne nowe ryzyka. Dziś mamy bardzo dużo nowych zakażeń, wiąże się to z tym, że Polacy przestali w ostatnim czasie przestrzegać pewnych zapisów, które cały czas obowiązują – powiedział Morawiecki.

Jak dodał, w związku z tym rządowy zespół zarządzania kryzysowego przeanalizuje sytuację. Podkreślił, że rygory i obostrzenia, które obecnie obowiązują, powinny być ściśle przestrzegane. Jako przykład takich sytuacji premier przytoczył kwestię wesel. Podkreślił, że rząd na początku czerwca odpowiedział pozytywnie na apel tysięcy osób, dotyczący ich organizacji. – To niezwykle ważny dzień w życiu ludzi, niezwykle radosny, ale okazuje się, po zbadaniu przez GIS, że to jest jedno z głównych źródeł rozpowszechniania się wirusa – zauważył szef rządu.

Dlatego, podkreślił,  limit osób na weselach musi być przestrzegany.  – Muszą być przestrzegane te zapisy, które dziś obowiązują. Na moment obecny cały czas nie mamy od GIS i z ministerstwa zdrowia nowych obostrzeń, czy zaleceń, czy powrotu do poprzednich, ale nie jest wykluczone, że jeśli ta sytuacja będzie się pogarszać, to trzeba będzie dalej ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa – powiedział Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę na pogłębiającą się zapaść gospodarczą w wielu krajach Europy i świata. – Nauczyliśmy się w lepszy sposób zarządzać sytuacją gospodarczą wraz z koronawirusem – dodał.

Zaznaczył, że rząd stara się wypracować obostrzenia restrykcyjne, ale które nie będą ograniczać działalności gospodarczej w takim zakresie jak te wdrożone w kwietniu czy maju. – Zatem aby nie doszło do lockdownu (…) jaki miał wtedy miejsce, wypracowujemy nowe metody radzenia sobie z koronawirusem od strony gospodarczej, epidemiologicznej, medycznej również – zapowiedział szef rządu.

– Teraz mogę teraz zaapelować, by trzymać się tych reguł, które są, bo to rozprzężenie może być w jakimś stopniu niepokojące. Jeszcze na ten moment nie mamy nowych konkretnych zaleceń, ale bardzo prosimy, żeby trzymać się tych, które są, których należy przestrzegać – oświadczył premier.

Przed wyborami Morawiecki, który brał aktywny udział w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, zachęcał starsze osoby do udziału w głosowaniu. Wtedy mówił tak:  Wszystkich zapraszam – śmiało idźcie do urn wyborczych 12 lipca. Młodsi, starsi, w sile wieku. To jest bezpieczniejsze niż jak codziennie wychodzicie do sklepu, na pocztę, do kościoła czy wszędzie indziej.  Wszyscy musimy pójść do urn wyborczych. Apeluję zwłaszcza do osób, które nie poszły, bo się obawiały czegoś. 

Premier podkreślał wtedy: Nie ma się już czego bać.  Latem wirusy grypy i ten koronawirus też są słabsze,  dużo słabsze. Widać to już dzisiaj po sytuacji w Polsce, spokojnie można iść na wybory i wszystkich do tego zachęcam – mówił Morawiecki.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!