Amerykanom zależy, żeby baza powstała w Żaganiu, bo boją się rosyjskich rakiet

Pentagon chce, żeby baza żołnierzy amerykańskich została ulokowana w Żaganiu w województwie lubuskim. Strona polska naciska na miejscowość Nowa Dęba na Podkarpaciu.

W połowie czerwca prezydenci USA i Polski podpisali w Waszyngtonie porozumienie o „trwałej obecności” sił Stanów Zjednoczonych w Polsce. – W Polsce powstaną „wspaniałe bazy” i zostanie na to wydana „masa pieniędzy” – mówił Donald Trump w czasie spotkania z Andrzejem Dudą. Zapewnił, że do Polski zostanie przerzuconych 2 tys. żołnierzy z Niemiec lub z innego kraju (porozumienie mówi o tysiącu).

Według informatorów, którzy uczestniczą w polsko-amerykańskich negocjacjach, pod uwagę brane są dwie lokalizację tzw. Fortu Trump. Jedną wskazuje Pentagon, na drugiej zależy Ministerstwu Obrony Narodowej.

Pentagon chciałby, żeby baza żołnierzy amerykańskich znalazła się w Żaganiu na południu województwa lubuskiego. Polacy naciskają na miejscowość Nowa Dęba na Podkarpaciu.

– MON chce mieć gros sił USA blisko wschodniej granicy. Dlatego naciska na Podkarpacie. Pentagon optuje za Żaganiem, bo tam jest duży poligon, trwają już inwestycje, są autostrady do Niemiec. I co kluczowe, teren jest poza zasięgiem rosyjskich rakiet Iskander – mówi jeden z wysokiej rangi urzędników, który jest zaangażowany w negocjacje.

 

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*