Nie kupisz leków przeciwbólowych? Szokujący pomysł polityków

Jeszcze większe kolejki do lekarzy, wściekłość pacjentów – tak może wyglądać polska służba zdrowia, jeśli ministerstwo wprowadzi recepty na leki przeciwbólowe, czy specyfiki na kaszel. – Ktoś myśli o nas – pytają oburzeni pacjenci.

– To bardzo złe rozwiązanie. Kiedy wejdzie w życie pomysł resortu będę musiał siedzieć godzinami w kolejkach żeby dostać taką receptę. Po co takimi pomysłami komplikować życie ludziom i narażać ich na wiele problemów? – pyta Stefan Krasowski (80l) emeryt z Siedlec

Już teraz w aptekach można kupić jednorazowo tylko jedno opakowanie niektórych leków na przeziębienie. A wkrótce mogą być tylko na receptę. Chodzi o specyfiki zawierające pseudoefedrynę. Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć ich sprzedaż, ponieważ mają działanie uzależniające. Do resortu zdrowia poskarżyła się w tej sprawie posłanka PiS Anna Sobecka (68 l.), która przekonuje, że leków tych nadużywa młodzież, traktując je jak dopalacze. – Młodzi ludzie korzystają z ułatwionej dostępności do środków bez recepty i wykorzystują ich działanie uzależniające – przestrzega posłanka Sobecka.

Co na to Ministerstwo Zdrowia ? – Wydaje się, że jedynym skutecznym rozwiązaniem jest sprzedaż tych leków na podstawie recepty lekarskiej – uważa wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Jednak, jak podkreślają eksperci, większość pacjentów nie kupuje tych specyfików, żeby się odurzać ani produkować z nich narkotyków. – Ministerstwo Zdrowia nie myśli o tej większości, tylko o mniejszości, która ich nadużywa. Mam mieszane uczucia, największą stratą będzie potencjalne zwiększenie kolejek. Ci pacjenci będą musieli stanąć po receptę w kolejce do lekarzy – podkreśla Jerzy Gryglewicz, ekspert z Uczelni Łazarskiego.

SE.PL

Więcej postów

1 Komentarz

Komentowanie jest wyłączone.