Koronawirus w Polsce zatrzymuje kolejne sfery działalności publicznej. Od dziś wstrzymany jest nabór nowych kandydatów do policji, a wezwania na WKU tracą swoją ważność. W szkołach policyjnych zajęcia odbywają się normalnie, odwołano jedynie krótkie kursy dodatkowe dla policjantów.
Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem zmuszają służby do podejmowania radykalnych kroków. Władze polskich miast ograniczają do minimum funkcjonowanie swoich jednostek, a patrole składające się z policji i straży miejskiej mają zapobiegać tworzeniu się skupisk ludzi m.in. w galeriach handlowych.
Policja od dziś nie będzie także przyjmowała nowych kandydatów do służby. – W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo Państwa, policjantów i pracowników Policji, zawiesza się do odwołania postępowania kwalifikacyjne w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji – poinformowała dziś Komenda Główna Policji.
Postępowanie kwalifikacyjne zostało zawieszone do odwołania, a kandydaci są proszeni, żeby nie przychodzili do jednostek policji. – Pamiętajmy, że wizyty w jednostkach Policji wiążą się często z koniecznością poruszania środkami komunikacji zbiorowej oraz przebywaniem wśród większej ilości nieznanych nam osób. Oczekując na przyjęcie w zamkniętych pomieszczeniach, również jesteśmy narażeni na kontakt z obcymi osobami – przekonuje KGP w komunikacie.
Sprawdziliśmy, jak w związku z tym wygląda sytuacja w szkołach policji w całym kraju. Okazuje się jednak, że tutaj cały czas trwają szkolenia młodych policjantów. Odwołane są jedynie krótkie kursy doszkalające dla doświadczonych już funkcjonariuszy. – To wynika jednak bardziej z tego faktu, że są potrzebni na ulicy – słyszymy w jednej ze szkół.
W związku z koronawirusem w Polsce sporo zmienia się także w kwestii kwalifikacji wojskowej. Podobnie, jak w przypadku policji, zostaje ona zawieszona od dzisiaj. Co to oznacza? Ci, którzy otrzymali wezwanie do Wojskowej Komisji Uzupełnień po 16 marca, nie mają obowiązku się w niej stawić. – Wezwania te tracą ważność. Szacuje się, że w okresie od 2 lutego br. do chwili obecnej powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia lekarskie dla około 35-40 proc. osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Natomiast pozostałe osoby zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej w 2021 r. – poinformował MON w specjalnym komunikacie.