Cambridge: Tajemniczy „Pan X” od lekowej kliki w Polsce. To obecny minister?

Socjolodzy z brytyjskich uniwersytetów Bath i Cambridge zbadali zjawisko – mówiąc bez ogródek – kolesiostwa w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Wnioski, które naukowcy spisali w tegorocznym wydaniu prestiżowego „The British Journal of Sociology” zatrważają.

Autorzy postarali się o to, by czytelnik nie miał wątpliwości, kim jest „Pan X”, czyli negatywny bohater artykułu o „funkcjonowaniu klik w postkomunistycznym kraju na przykładzie sektora refundacji leków w Polsce”. Dla przedstawicieli branży, z którymi rozmawialiśmy jest oczywiste, że chodzi o wiceministra zdrowia, Krzysztofa Łandę.

Lawrence King z University of Cambridge i Piotr Ozierański z University of Bath opisali w „BJoS” przykład karygodnego przenikania się świata biznesu farmaceutycznego i publicznych instytucji w Polsce. Ludzi, którzy raz za razem przechodzą z sektora prywatnego do państwowego nazywają „nomadami odgrywającymi wiele ról jednocześnie”. „Przy czym wszystkie te role mogą wzmacniać się nawzajem w różnych konfiguracjach, maksymalizując indywidualne zyski i wpływy polityczne” – piszą autorzy publikacji.

Jednym z „nomadów” jest „Pan X”. Autorzy potraktowali go anonimowo, ale skrupulatnie opisali rozwój jego kariery. Rozpisali ją rok po roku (zobacz ramka niżej). Branża nie ma problemu z odgadnięciem, o kogo chodzi. Autorzy zarzucają „Panu X” konflikt interesów. Napisali, że pracując w 2007 r. dla państwowej instytucji, która weryfikowała zewnętrzne raporty dot. leków (nazywane HTA) sam podobne raporty tworzył dla koncernów farmaceutycznych.

King i Ozierański krok po kroku pokazują rozwój kariery pana X. I wystarczy porównać ten wykaz z przebiegiem kariery obecnego wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy, by stwierdzić, kogo eksperci mieli na myśli! Karierę „Pana X” eksperci rozpisali do 2012 r. Ciekawe, co naukowcy powiedzieliby na dalszy jej przebieg. Teraz Łanda jest wiceministrem zdrowia nadzorującym departament leków. I co może dziwić, nikt w resorcie zdrowia i rządzie konfliktu interesów nie dostrzega!

„British Journal of Sociology” to pismo o wielkiej renomie. Jest wydawane przez jedną z najlepszych uczelni świata – London School of Economics. No cóż, nie oszukujmy się, publikacja nie przynosi chluby polskim elitom. Wprost przeciwnie – pokazuje, jak źle jest z etycznymi standardami w naszym kraju.

Oto kariera Krzysztofa Łandy

1998–2002 – Kierownik Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia

2001–2006 – HTA Consulting Łanda, Plisko, Władysiuk-Blicharz Sp. J.

2006–2007 – Dyrektor w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia

2007– Członek Rady Konsultacyjnej w Agencji Oceny Technologi Medycznych

2007 – HTA Audit Krzysztof Łanda

2008–2015 – HTA Audit Stabrawa Łanda Kordecka Sp. J.

2010–2015 – Założyciel Fundacji Watch Health Care (WHC)

Oto kariera pana X opisana w „British Journal of Sociology”

1998–2002 – Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia

2001–2006 – Firma konsultingowa w zakresie HTA

2006–2007 – Narodowy Fundusz Zdrowia

2007– Agencja Oceny Technologi Medycznych

2007 – Audyt raportów HTA

2008 – (…) – Firma audytorska w zakresie HTA

2010 – (…) – Organizacja pozarządowa

FAKT.PL

Więcej postów