W Zabrzu oszust próbował wyłudzić pieniądze od starszej kobiety. Rzekomo na zrobienie zakupów. Na szczęście kobieta zorientowała się, że nie ma do czynienia z żołnierzem Obrony Terytorialnej i powiadomiła służby.
Rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak przekazał, że kobieta zorientowała się, że to może być próba oszustwa i skontaktowała się z koordynatorem ds. wsparcia w brygadzie OT, który się nią opiekuje.
– Wszyscy kombatanci, którzy są pod moją opieką wiedzą, że tylko ja mogę kontaktować się z nimi w sprawach związanych z zakupami i dostarczeniem żywności – podkreśla Daria Czarnecka, koordynator ds. wsparcia dystrybucji w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Seniorzy, którym pomagają żołnierze WOT podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Żołnierze WOT zareagowali już i poinformowali seniorów o zasadach nieprzekazywania pieniędzy nikomu poza żołnierzami WOT. Druga to osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritas. Osoby te otrzymują wsparcie w postaci paczek żywnościowych. Im dodatkowych zakupów żołnierze WOT robić nie mogą.
Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą obecnie ogólnopolską akcję „Odporna wiosna”. W jej ramach dostarczają żywność i leki służbom sanitarnym. Współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem. Swoją pomoc oferują osobom starszym i przebywającym na kwarantannie.
„Terytorialsi” przypominają, żeżołnierze WOT wyróżniają się następującymi detalami: na lewym ramieniu oznaką „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Noszą oliwkowy beret i mundur żołnierza Wojska Polskiego. Tożsamość żołnierzy WOT można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.
anusz Majewski Antosia szkoła