Wizyta Merkel w Moskwie. Niemcy i Rosja za ukończeniem budowy Nord Stream 2

Podczas swojej wizyty w Moskwie kanclerz Niemiec Angela Merkel, razem z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, mówili o konieczności zakończenia budowy gazociągu Nord Stream 2.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel złożyła w sobotę wizytę w Rosji, spotykając się z jej prezydentem, Władimirem Putinem. Niemiecki serwis „Deutsche Welle” zaznaczył, że wizyta robocza trwała dwa razy dłużej, niż zakładano – zamiast dwóch, rozmawiano cztery godziny. Podczas wizyty towarzyszył jej szef niemieckiej dyplomacji, Heiko Maas.

Po spotkaniu obaj przywódcy wystąpili wspólnie na konferencji prasowej w Moskwie. Merkel przyznała, że rozmowy „rzecz jasna” dotyczyły także gazociągu Nord Stream 2. Oświadczyła, że rurociąg powinien zostać ukończony.

 – [Nord Stream 2-red.] został usankcjonowany poprzez nowe europejskie prawodawstwo, musimy go ukończyć –  powiedziała kanclerz Niemiec, cytowana przez agencję Unian.  – Niemcy i inne kraje europejskie czerpią korzyści z Nord Stream 1, on działa. Nord Stream 2 nie jest jeszcze gotowy. Wszyscy są zainteresowani dywersyfikacją swoich dostaw gazu, ale to jest bardzo ważny projekt. 

Merkel skrytykowała też sankcje związane z budową gazociągu, tłumacząc, że jest to projekt gospodarczy „i stąd uważamy, że jest słuszny”. Powiedziała, że Niemcy nie zgadzają się na  eksterytorialne sankcje, jakie nakładają Stany Zjednoczone  , skierowane przeciwko firmom uczestniczącym w budowie Nord Stream 2. Mówiła też, że Niemcy nie widzą jakiegoś jednostronnego uzależnienia od Rosji w kwestii dostaw gazu. Zarówno ona, jak Putin, optymistycznie odnieśli się do dalszych prac nad sfinalizowaniem budowy gazociągu. Broniła inwestycji, mimo sprzeciwu USA i części krajów Europu Środkowej.

Przeczytaj:  Kreml: Nord Stream 2 zostanie ukończony bez względu na sankcje USA 

Czytaj również:  Putin: Rosja ma statek, który umożliwi zakończenie układania gazociągu Nord Stream 2  

Dodała, że jest zadowolona z „bardzo dobrego” porozumienia osiągniętego przez rosyjski Gazprom i ukraiński Naftohaz w sprawie tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy na następne pięć lat. Powiedziała też, że uruchomienie gazociągu Turecki Potok jest monitorowane w Niemczech.

Putin powiedział z kolei, że podczas rozmów poruszono kwestie dotyczące dalszego tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy. Prezydent Rosji podkreślał znaczenie  porozumienia Gazprom-Naftohaz  , które jego zdaniem jest korzystne zarówno dla Rosji, jak i dla Ukrainy. Zaznaczył też, że Rosja i Niemcy mają prowadzą wiele dużych, wspólnych projektów w obszarze energetyki.  – Wysoce doceniamy odpowiedzialne stanowisko niemieckiego rządu we wsparciu znanego projektu Nord Stream 2 –  powiedział rosyjski prezydent. Jego zdaniem, działania Amerykanów nie zablokują budowy gazociągu, a jedynie opóźnią jego uruchomienie, które miałoby nastąpić pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

Według „Deutsche Welle”, rozmowy dotyczyły też sytuacji na Bliskim Wschodzie, szczególnie w kontekście Iranu. Niemcy i Rosja opowiadają się za dalszym utrzymaniem i wdrażaniem porozumienia JCPOA. Merkel zaznaczyła, że Niemcy chcą „utrzymać przy życiu porozumienie z Iranem”, żądając wykorzystania w tym celu wszelkich kanałów dyplomatycznych. Podkreśliła zarazem, że Teheran „nie powinien dostać broni jądrowej”. Jednocześnie, kanclerz Niemiec określiła przyznanie się Iranu do omyłkowego zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego mianem „ważnego kroku”. Zaznaczyła, że sprawa ta powinna zostać całkowicie wyjaśniona, w czym powinny uczestniczyć kraje, których obywatele zginęli w wyniku tragedii.

Mowa była też o międzynarodowej konferencji w Berlinie, na temat sytuacji w Libii. Merkel i Putin liczą na znalezienie pokojowego rozwiązania dla wojny domowej w Libii. Niemiecka kanclerz zaapelowała też stron konfliktu w Syrii o utworzenie kolejnego korytarza dla pomocy humanitarnej w północno-wschodniej części kraju.

  Unian   / Tass /  dw.com   / Kresy.pl

KRESY.PL

Więcej postów

1 Komentarz

Komentowanie jest wyłączone.