Przestępstwa popełniane przez żołnierzy na Warmii i Mazurach

Od wakacji ubiegłego roku Żandarmeria Wojskowa prowadziła 89 spraw karnych wobec żołnierzy Wojska Polskiego na Warmii i Mazurach. Niektóre z nich były naprawdę poważne. Postanowiliśmy sprawdzić żołnierzy po incydencie związanym z pobiciem policjantów przez oficerów z Giżycka.

 Od lipca ubiegłego roku Żandarmeria Wojskowa prowadzi statystyki przestępstw powszechnych (czyli takich, które może popełnić każdy człowiek posiadający odpowiedzialność karną), popełnionych przez żołnierzy Wojska Polskiego. – Na terenie Warmii i Mazur, w okresie od lipca 2015 r. do chwili obecnej, Żandarmeria Wojskowa przeprowadziła 89 postępowań karnych przeciwko żołnierzom podejrzanym o popełnienie przestępstw określonych w części szczególnej kodeksu karnego – mówi ppłk Paweł Durka, rzecznik Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej.

Przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji

Najwięcej spośród tych przestępstw dotyczyło zdarzeń drogowych – dwóch wojskowych spowodowało wypadek, a 12 jechało w stanie nietrzeźwości.

Przestępstwo przeciwko czci i nietykalności cielesnej

Prowadzono też dwie sprawy związane ze znieważeniem i zniesławieniem innej osoby przez żołnierzy Wojska Polskiego.

Przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych

Żandarmeria Wojskowa odnotowała jeden przypadek naruszenia nietykalności funkcjonariusza publicznego, a sześć razy żołnierze przekroczyli swoje uprawnienia.

Przestępstwa przeciwko mieniu

W sześciu przypadkach postępowanie prowadzone było w sprawie przywłaszczenia przez żołnierzy mienia. Czterokrotnie sprawy dotyczyły sytuacji, w której wojskowi wprowadzili inne osoby w błąd, żeby zyskać z tego tytułu korzyści majątkowe raz sprawa dotyczyła uszkodzenia mienia.

Przestępstwa przeciwko ochroni informacji

Żandarmeria prowadziła również sprawę na terenie Warmii i Mazur dotyczącą dostępu bez uprawnienia do informacji dla niego nieprzeznaczonej.

Przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece

Aż pięć razy prowadzone były sprawy dotyczące przestępstw wobec członków rodziny, a dokładniej znęcania się psychicznego lub fizycznego.

Przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów

Trzykrotnie postępowanie dotyczyło wystawienia dokumentów, które poświadczały nieprawdę oraz fałszerstwa.

Przestępstwa przeciwko wolności

Od lipca 2015 odnotowano aż 17 zdarzeń w związku z przestępstwami przeciw wolności. Najwięcej dotyczyło gróźb karalnych, bo aż 12. Raz wojskowy wdarł się do cudzego domu, a cztery sprawy prowadzone były w sprawie uporczywego nękania.

Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności

Jedno postępowanie prowadzone było w związku z prezentowanie treści pornograficznych. Była także prowadzona sprawa w związku z gwałtem.

Przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości

Żołnierze dwukrotnie poświadczali nieprawdę w trakcie postępowań sądowych,.

Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu

Aż w dziewięciu przypadkach wobec żołnierzy prowadzone były postępowania karne w związku z bójkami i uszkodzeniami ciała.

W 11 przypadkach postępowanie prowadzone było w sprawach spoza Kodeksu karnego – zabicia zwierzęcia, posiadania i produkcji narkotyków czy też utrudniania działania związków zawodowych.

GAZETAOLSZTYNSKA.PL

Więcej postów