Szef NATO kolejny raz ostrzegł Rosję przed eskalacją kryzysu, w jakim obecnie znajduje się Europa. Mobilizacja wojskowa w Rosji, wojna w Ukrainie, a teraz prawdopodobny atak na Nord Stream nie wróżą zbyt dobrze. Jak powiedział Jens Stoltenberg, jakiekolwiek próby użycia broni nuklearnej spowoduje, że konsekwencje będą mieć dla Rosji katastrofalne konsekwencje. Państwa NATO wezwano też do uzupełnienia zapasów broni.
Szef NATO stanowczo stwierdził w swojej wypowiedzi, że wojny nuklearnej nikt nie wygra, a sojusz nie pozwoli na jej prowadzenie. Niestety ogłoszenie częściowej mobilizacji w Rosji pokazuje, że Władimir Putin nie poddaje się i przygotowuje się na długotrwałą wojnę na wyniszczenie. Dlatego tak bardzo potrzebne są kolejne intensywne dostawy broni dla Ukrainy.
Wezwanie do uzupełnienia broni
– Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Dyrektorów Sojuszu, na którym wezwał wszystkich członków NATO do uzupełnienia zapasów broni – poinformował w mediach społecznościowych korespondent wojenny Onet.pl z Ukrainy Marcin Wyrwał.
Jens Stoltenberg wezwał 28 września wszystkie państwa NATO do pilnego uzupełnienia zapasów broni. Chodzi o to, aby były wstanie nadal wspierać Ukrainę i jednocześnie nie obniżać własnej zdolności bojowej. To oznacza zwiększenie wydatków na zbrojenia.
Potrzebne nowe dostawy dla Ukrainy
Na temat broni sekretarz NATO rozmawiał także z prezydentem Ukrainy. Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych podzielił się informacją o spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO. Dyskusja dotyczyła dalszej pomocy militarnej ze strony państw sojuszu w obliczu narastającej agresji ze strony Rosji.
Tymczasem stacja CNBC podała, że amerykańskie i europejskie zapasy broni i amunicji przeznaczonej dla Ukrainy wyczerpują się. W materiale opublikowanym przez amerykańską stację telewizyjną podano, że w czasie pokoju Stany Zjednoczone produkują rocznie 30 tys. pocisków do haubic 155 mm, co w obecnej sytuacji wystarcza ukraińskim żołnierzom na mniej więcej dwa tygodnie.
CNBC zauważa, że broń i amunicja wyczerpują się również w Europie. Cytowany w materiale szef unijnej dyplomacji Joseph Borrell powiedział na początku września, że zapasy wojskowe większości europejskich członków NATO są w dużym stopniu wyczerpane z powodu wsparcia Ukrainy.