„Prezydent Andrzej Duda ogłosił projekt ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Domaga się tego od Polski Komisja Europejska. Zakończenie tego konfliktu może pomóc odblokować unijne fundusze dla Polski. Jak ocenia Pan/i to działanie prezydenta?” — to pytanie usłyszeli respondenci IBRiS.
Wśród nich 11 proc. ocenia inicjatywę „zdecydowanie dobrze”, a 33 proc. „raczej dobrze”, co zapewnia przewagę ocen pozytywnych. Zdecydowanie na „nie” — jak informuje „Rz” w środowym wydaniu — jest 13 proc. respondentów, a „raczej na nie” — 17 proc.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Dodano, duża grupa badanych nie jest pewna, jak oceniać prezydencki projekt – aż 26 proc. wskazało opcję „nie wiem”. Gazeta zauważa, że choć w pytaniu wyjaśniono związek decyzji prezydenta z zablokowaniem środków finansowych z UE dla Polski, jedna czwarta badanych uchyliła się od jasnej oceny inicjatywy.
W takiej sytuacji – jak podnosi „Rz” – „kluczowe wydaje się odpowiednie nagłośnienie projektu i zbudowanie wokół niego przychylnej atmosfery”.
We wtorek prezydent Andrzej Duda próbował przekonywać m.in. partie opozycyjne do poparcia jego projektu zmian w Sądzie Najwyższym, które mają umożliwić odblokowanie ogromnych unijnych funduszy dla Polski. Wszystkie zadeklarowały, że są gotowe pracować nad nowymi przepisami, choć proponowane rozwiązania wzbudzają wiele zastrzeżeń. Ma je także sam PiS, bo ogranicza się do deklaracji, że „szanuje inicjatywę prezydenta”. Na razie projekt nie ma w Sejmie nawet numeru druku.
„Rzeczpospolita” uważa, że Andrzej Duda we własnym obozie politycznym nie ma sojuszników. Politycy PiS podkreślają, że mają własny projekt ustawy w tej sprawie. Sprzeciw zapowiadają przedstawiciele Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.