Po raz pierwszy w swojej historii Unia Europejska zawiesiła porozumienie państw członkowskich ustalających ramę dla ich polityki finansowej.
Rada Unii Europejskiej do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) na wniosek Komisji Europejskiej zdecydowała się na zawieszenie działania paktu stabilności i wzrostu. To pierwsze zawieszenie tego bazowego aktu od czasu jego przyjęcia w 1997 r. Pakt wprowadza podstawowe ramy polityki finansowej państw członkowskich: zakaz uchwalania deficytu budżetowego przekraczającego 3 proc. Produktu Krajowego Brutto oraz przekraczania poziomu zadłużenia publicznego powyżej 60 proc. PKB.
„Ministrowie [państw członkowskich] zgodzili się z oceną Komisji Europejskiej zawartą w oświadczeniu z 20 marca 2020 roku, że zaszły warunki dla uruchomienia artykułu generalnego o wyjątkach od norm fiskalnych UE” – napisano w komunikacie ECOFIN – „Uruchomienie artykułu zabezpieczy konieczną elastyczność finansową dla wsparcia naszej ochrony zdrowia i systemu obrony ludności, obroni nasze gospodarki, w tym z użyciem stymulujących środków celowych ze strony państw członkowskich UE, które powinny być dokładnie zbalansowane, skoordynowane i ograniczone czasowo”.
Rada tłumaczy, że podjęła decyzję o zawieszeniu działania paktu stabilności i wzrostu ponieważ „pandemia koronawirusa doprowadziła do najpoważniejszego szoku gospodarczego, który już wyrządza dużą szkodę ekonomiczną Unii Europejskiej. Ciężki spadek gospodarczy spodziewany jest już w tym roku co wymaga od nas zdecydowanej, ambitnej i skoordynowanej odpowiedzi”. Podkreślono jednak, że państwa powinny zagwarantować stabilność swoich finansów w perspektywie średniookresowej.