Sześć szpitali bierze udział w specjalnych ćwiczeniach, przygotowujących służby na wypadek wystąpienia koronawirusa w województwie mazowieckim. Chodzi o to, by w kryzysowej sytuacji mogły uruchomić polowe izby przyjęć dla zakażonych lub podejrzanych o zakażenie COVID-19.
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wprowadził stan podwyższonej gotowości w podmiotach medycznych na terenie województwa. Decyzja została podjęta w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa w regionie oraz koniecznością zapewnienia miejsca do leczenia pacjentów zakażonych wirusem. Oznacza to możliwość zlecenia szpitalom m.in. zwiększenia bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu.
W związku z wykryciem w szpitalu w Zielonej Górze pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce , przed wybranymi szpitalami na terenie Mazowsza odbywają się specjalne ćwiczenia na wypadek, gdyby wystąpiła konieczność uruchomienia dodatkowych przestrzeni dedykowanych pacjentom. Są prowadzone we współpracy ze strażą pożarną.
– Chodzi o przygotowanie się na każdy możliwy scenariusz w zakresie rozprzestrzeniania się wirusa. Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Mazowsza jest priorytetem. Celem ćwiczenia jest przygotowanie się na ewentualność rozbicia i uruchomienia polowej izby przyjęć, dedykowanej na przyjęcie chorych zakażonych lub podejrzanych o zakażenie COVID-19 – informuje Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody.
W ćwiczeniach uczestniczą następujące placówki: Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach oraz Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie.
Służby wojewody są w stałym kontakcie ze wszystkimi instytucjami, inspekcjami i strażami mającymi związek z działaniami epidemiologicznymi, przede wszystkim ze stacjami sanepidu, komendami policji, straży pożarnej, a także służbami dyżurnymi Lotniska Chopina w Warszawie oraz Lotniska Warszawa-Modlin. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje sytuację w regionie przez całą dobę, a wojewoda na bieżąco raportuje do ministra zdrowia.
Warto dodać, że aktualne informacje dotyczące koronawirusa znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego – www.gis.gov.pl.