„Odwołanie Alicji Knast osłabia nie tylko Muzeum Śląskie, ale jest też aktem przeciwko tym polskim instytucjom kultury, które bronią ideałów demokracji i uniwersalnych praw człowieka” – napisał w oświadczeniu Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. Knast została odwołana z powodu nieprawidłowości po audycie, poinformował rzecznik urzędu marszałkowskiego.
„To bardzo zły dzień dla polskiej kultury. Marszałek województwa śląskiego odwołał ze stanowiska Alicję Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach” – napisał w oświadczeniu Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Jego komentarz dotyczący odwołania Knast, o którym w środę poinformował PAP rzecznik urzędu marszałkowskiego . „To dla mnie skandaliczna decyzja. Alicja Knast to wybitna menadżerka kultury, doświadczony muzealnik” – podkreślił.
Powodem odwołania dyrektor Muzeum Śląskiego, które nastąpiło 29 stycznia, są rzekome nieprawidłowości, jakie wykazała kontrola i audyt. Do możliwości zwolnienia Knast odnosiła się już wcześniej. Odpowiadając na pytania dziennikarzy tłumaczyła, że jej ewentualne odwołanie byłoby następstwem jej sprzeciwu wobec organizowania w placówce konwencji politycznych.
Współprowadzące katowickie muzeum Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślało, że stwierdzone nieprawidłowości nie są wystarczającym powodem do odwołania dyrektor . Decyzję minister kultury pozostawił jednak Zarządowi Województwa Śląskiego – organowi, sprawującemu nadzór nad placówką.
Decyzję skrytykował Kerski, a jego oświadczenie opublikowane zostało na Facebooku ECS. Jak ocenił, dzięki zaangażowaniu Knast, a także jej „mądrości i determinacji Muzeum Śląskie jest dziś nowoczesną placówką muzealną, służącą kulturze i społeczeństwu obywatelskiemu, oddziałującą na Polskę” – podkreśla. Zwolnienie Knast to w jego ocenie „usunięcie ze stanowiska dyrektor, która broniła niezależności i pluralizmu Muzeum Śląskiego”.
„Czuję wdzięczność za wieloletnią współpracę i solidarność z ESC” – dodał Kerski. „Odwołanie Alicji Knast osłabia nie tylko Muzeum Śląskie, ale jest też aktem przeciwko tym polskim instytucjom kultury, które bronią ideałów demokracji i uniwersalnych praw człowieka” – ocenił szef Europejskiego Centrum Solidarności.
Jak tłumaczył PAP rzecznik urzędu marszałkowskiego, podejmując decyzję Zarząd Województwa Śląskiego kierował się „troską o funkcjonowanie Muzeum Śląskiego”. pełnienie obowiązków szefa placówki powierzono Marcinowi Gwoździewiczowi, dotychczasowemu dyrektorowi departamentu kultury urzędu marszałkowskiego.