Gdzie plasuje się Polska wśród światowych potęg? Amerykański magazyn U.S.News&World Report oraz analitycy BAV Group i Uniwersytetu Pensylwania przedstawili ranking najpotężniejszych krajów na globie. Klasyfikacja opiera się na wskaźnikach mijającego roku. Listę otwierają oczywiście Stany Zjednoczone.
W trakcie opracowywania rankingu brano pod uwagę takie elementy jak PKB, liczbę ludności i wielkość PKB na głowę. Przy okazji publikacji wyników magazyn podzielił się mało błyskotliwymi truizmami uznając, że „najpotężniejsze kraje świata stale dominują w nagłówkach wiadomości, mają duży wpływ na arenie politycznej i odgrywają kluczową rolę w formowaniu globalnych modeli ekonomicznych” – co jest „oczywistą oczywistością.
„Ranking siły opiera się na ankiecie, którą wypełniło ponad 20 000 osób z czterech kontynentów, dotyczącej kojarzenia 80 państw z określonymi atrybutami. Siła państwa jest średnią ważoną z ocen z pięciu atrybutów. Określają one uznanie za lidera, wielkość gospodarki, wpływy polityczne, siłę sojuszy międzynarodowych i wartość armii” – podaje portal altair.com.pl.
Listę otwierają USA, uznano, że to kraj z najsilniejszą gospodarką i najpotężniejszą armią. Druga pozycja przypadła Rosji, Chiny wylądowały dopiero na trzecim miejscu, dalej są Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Japonia. W pierwszej „10” znalazły się też m.in. Izrael czy Korea Południowa. Polska zajęła dopiero 44. miejsce na 80. Wyprzedziły nas m.in. takie kraje jak: Irak (19.), Pakistan (22.), Egipt (29.), Wietnam (32.), Białoruś (35.), Liban (36.), Ukraina (39.) i Kazachstan (43.).