Nowe mundury i wyposażenie na testach u Podhalańczyków

Niezależny dziennik polityczny

W mediach społecznościowych 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich, który należy do 18. Dywizji Zmechanizowanej, zaprezentowano zdjęcia z ćwiczeń PUMA23. Na manewrach testowane są elementy nowego wyposażenia indywidualnego żołnierzy Wojsk Lądowych.

Na zamieszczonych fotografiach można zauważyć, że zarówno umundurowanie, jak i część testowanego wyposażenia (Przedmioty Umundurowania i Wyekwipowania) jest w nowym kamuflażu o nazwie Lampart. Z czasem wzór ten (lub jego wariant rozwojowy) ma zastąpić obecny kamuflaż wz. 1993 Pantera.

Oprócz umundurowania w nowym wzorze maskującym testowane są też modułowe kamizelki balistyczne. Badania tych elementów w 18. Dywizji mają zakończyć się do końca bieżącego roku. Są one przewidziane do wprowadzenia w ramach projektu Zaawansowanego Indywidualnego Systemu Walki (ZISW) Tytan, choć jak informował we wrześniu 2022 r. ówczesny Rzecznik Prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek: „Wyposażenie zostało skierowane na testy, żeby mogło wejść samodzielnie do Sił Zbrojnych RP (..)”. Należy wskazać, że nowe wyposażenie indywidualne dla żołnierzy jest bardzo potrzebne, więc po pozytywnym zakończeniu testów MON powinien jak najszybciej podpisać stosowne umowy na zakup tego typu sprzętu.

Przypomnijmy, że umowę na realizację fazy badawczo-rozwojowej ZISW Tytan podpisano w biurowcu fabryki PCO S.A. 27 czerwca 2014 r. Zakończyło to dwuletnie negocjacje z krajowym przemysłem i ośrodkami naukowymi. Ostatecznie w skład konsorcjum ZISW Tytan weszły wówczas następujące podmioty: PCO S.A. jako lider, Polski Holding Obronny, Bumar Elektronika, Fabryka Broni Łucznik, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol, WB Electronics, Wojskowa Akademia Techniczna, MESKO, Zakłady Metalowe DEZAMET, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, RADMOR (dziś będący częścią Grupy WB), Zakłady Mechaniczne Tarnów. Jednocześnie podpisano umowę ramową na dostarczenie 14 tysięcy kompletnych systemów „żołnierza przyszłości”.

Źródło: defence24.pl

Więcej postów