Gorący polityczny wtorek. Oto co nas dziś czeka w Sejmie

Niezależny dziennik polityczny

W poniedziałek poznaliśmy nazwiska nowych marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu. Prezydent Andrzej Duda wystąpił w Sejmie, a następnie przyjął dymisję od Mateusza Morawieckiego, by ponownie desygnować go na premiera. Dzisiaj również możemy spodziewać się ważnych wydarzeń w parlamencie.

Czym zajmie się dziś Sejm?

Dziś o godz. 16. Sejm będzie kontynuował rozpoczęte w poniedziałek posiedzenie. Jak przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia, będzie na nim głosowany wybór posłów sekretarzy Sejmu oraz członków Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) z ramienia Sejmu.

Dodał, że ma nadzieję, iż zostaną wybrani członkowie komisji regulaminowej i spraw poselskich oraz rozpocznie się proces wyłaniania sejmowej komisji etyki.

— Zostaną też rozpoczęte inne procesy związane z tym, żeby komisje w Sejmie się konstytuowały. Wyznaczyłem także termin zgłaszania członków Trybunału Stanu, których byśmy chcieli wybrać jeszcze w następnym tygodniu — przekazał Hołownia.

Podkreślił, że Sejm musi też wybrać na nieobsadzone miejsce członka Państwowej Komisji ds. Pedofilii, “tak, żeby Sejm mógł wybrać jej przewodniczącego”. — Tych rzeczy jest dużo, ale zgodnie przeszliśmy przez Prezydium. To będą pracowite głosowania tak naprawdę, przedstawienie kandydatur i głosowania — powiedział marszałek Sejmu.

— Dobrze, żeby następna część tego posiedzenia, bo będzie to to samo posiedzenie Sejmu, odbyła się w kolejny wtorek. I tak wstępnie z Prezydium Sejmu i Konwentem Seniorów ustaliliśmy — poinformował Hołownia.

Z informacji opublikowanych na stronie Sejmu wynika, że dzisiaj będzie miało również miejsce “pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydium Sejmu projektu uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Komisji do Spraw Służb Specjalnych“. 

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Znamy marszałków i wicemarszałków

Posiedzenie, zgodnie z przyjętymi zasadami, otworzył marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Decyzją prezydenta marszałkiem seniorem został Marek Sawicki (PSL). Jak uzasadnił Andrzej Duda, Sawicki ma najdłuższy staż parlamentarny i dał się poznać jako człowiek dialogu.

Do Sejmu oprócz prezydenta Andrzeja Dudy, przybyli przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych, członkowie korpusu dyplomatycznego, byli prezydenci, marszałkowie Sejmu i premierzy, dowódcy Wojska Polskiego, przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych.

Po wystąpieniu prezydenta głos zabrał marszałek senior. Następnie wszyscy posłowie złożyli ślubowanie, a potem przystąpili do wyboru marszałka i wicemarszałków Sejmu.

Nowym marszałkiem Sejmu większością głosów wybrali Szymona Hołownię. Zgodnie z ustaleniami umowy koalicyjnej lider Polski 2050 ma sprawować to stanowisko przez połowę kadencji. Hołownia uzyskał 265 głosów. Jego kontrkandydatka, Elżbieta Witek — 193. Lidera Polski 2050 poparły wszystkie ugrupowania poza PiS, w tym także Konfederacja.

Z kolei marszałkinią Senatu została Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), która zdobyła 66 głosów. 33 senatorów oddało swój głos na jej kontrkandydata z PiS, Marka Pęka. Senat wybrał również wicemarszałków: Magdalenę Biejat (Lewica), Michała Kamińskiego (Trzecia Droga) i Rafała Grupińskiego (KO) oraz Michała Żywnę (Trzecia Droga).

Źródło: onet.pl

Więcej postów

polub nas!