Czekolada jak lekarstwo. Polski wynalazek pomoże chorym na osteoporozę

Niezależny dziennik polityczny

W przypadku pacjentów z osteoporozą dieta ma ogromne znaczenie. Z myślą o chorych, dr inż. Bartosz Błoński, w ramach doktoratu stworzył czekoladę bez sacharozy, ale za to z witaminą D3 i K2. Jak mówi dr Błoński: na pomysł wpadłem, gdy patrzyłem, jakie ilości różnych leków i suplementów zażywają codziennie moi dziadkowie.

Osteoporoza polega na stałym ubytku masy kostnej, który prowadzi do jej nadmiernej kruchości kości. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje osteoporozę za chorobę XXI wieku. Według oficjalnych danych NFZ, liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w 2022 roku, to 2,1 mln, z czego 1,7 mln to kobiety. Eksperci ostrzegają: chorych będzie coraz więcej. Aby zahamować rozwój osteoporozy, a także dalszy jej rozwój, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad zdrowej diety. Wśród produktów przeciwwskazanych wymienia się m.in. słodycze, dlatego najnowszy wynalazek dr Bartosza Błońskiego to prawdziwy prezent dla pacjentów. 

“Połączenie przyjemnego z pożytecznym”
W ramach doktoratu wdrożeniowego na Wydziale Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu dr inż. Bartosz Błoński zaprojektował czekolady (gorzką i deserową), które są wzbogacone o witaminy D3 oraz K2, a także wapń – z myślą o uzupełnieniu diety u osób narażonych na zmiany osteoporotyczne.
– Zrealizowanie tak zamierzonego celu pracy wymagało rozwiązania wielu problemów naukowych i technologicznych: określenie dawek substancji aktywnych farmakologicznie możliwych do wprowadzenia do medium, jakim jest czekolada, oczywiście bez wpływu na jej właściwości sensoryczne. Jednorodne rozmieszczenie składników aktywnych w całej objętości podłoża, opracowanie opakowania produktu, które skutecznie chroniłyby składniki aktywne farmakologicznie przed degradacją – wyliczył w informacji prasowej dr inż. Błoński.
Czekolada nie posiada sacharozy, którą zastąpił cukier brzozowy – najpopularniejszy na rynku słodzik.
– Jedząc moją czekoladę, nie odróżnimy jej od tej zwykłej. Na pomysł wpadłem, gdy patrzyłem, jakie ilości różnych leków i suplementów zażywają codziennie moi dziadkowie. Ja połączyłem przyjemne z pożytecznym. Produkt ten stanowi odpowiedź na promowanie metod prewencji osteoporozy oraz żywności funkcjonalnej – opowiedział wynalazca.

Czekolada musi spełniać określone przez naukowca warunki: być pochodzenia naturalnego, zostać wzbogacona o prozdrowotne składniki i przypominać żywność tradycyjną. Co prawda czekolada nie weszła jeszcze w fazę produkcji masowej, ale specjaliści z Uniwersytetu uważają, że to kwestia czasu.

Źródło: radiozet.pl

Więcej postów