Producent akumulatorów LG Energy Solution ponad dwukrotnie zwiększył zysk netto w trzecim kwartale. Prognozy na kolejne miesiące są jednak mniej optymistyczne, co ma odbić się na produkcji w polskiej gigafabryce w podwrocławskich Biskupicach.
- LG Energy Solution zanotowała bardzo dobre wyniki, ale zbliża się pogorszenie koniunktury.
- Popyt na baterie do samochodów elektrycznych spada.
- Firma zapowiada zmniejszenie produkcji w polskich zakładach.
LG Energy Solution (LGES) widzi przyszłość w ciemnych barwach. Producent akumulatorów ostrzegł, że spodziewa się spowolnienia wzrostu przychodów w kolejnych kwartałach z powodu osłabienia popytu na pojazdy elektryczne. Powód? Rosnące stopy procentowe w wielu krajach i zwiększona globalna niepewność nie sprzyjają sprzedaży samochodów z tego rodzaju napędem.
Wyniki bardzo dobre, ale perspektywy wydają się być gorsze
Jak podała spółka w komunikacie prasowym, zysk netto spółki w trzecim kwartale wyniósł 421 miliardów wonów południowokoreańskich (312 milionów dolarów) w porównaniu do 188 miliardów wonów w tym samym okresie ubiegłego roku.
Kwartalny zysk operacyjny LG Energy wzrósł o 40 proc. do 731 miliardów wonów, a przychody o 7,5 proc. do 8,224 biliona wonów.
Spółka zauważa jednak, że popyt na pojazdy elektryczne może w przyszłym roku spaść, biorąc pod uwagę wysoki już poziom nasycenia chińskiego rynku i spadek zainteresowania tego typu pojazdami w Europie.
Europejski rynek pojazdów elektrycznych cierpi z powodu Chin
– Ożywienie popytu ze strony europejskich producentów prawdopodobnie ulegnie opóźnieniu, ponieważ chińscy rywale wprowadzają w regionie tańsze pojazdy elektryczne – powiedział podczas konferencji wynikowej spółki wiceprezes LGES Kim Gyunghoon, cytowany przez agencję Reuters.
Złe prognozy oznaczają kłopoty dla polskiej fabryki koncernu. Przypomnijmy, że LGES uruchomił w podwrocławskich Biskupicach pierwsze i zarazem największe centrum produkcji baterii do samochodów elektrycznych w Europie. Zakład zajmuje powierzchnię ponad 100 hektarów i produkowane w nim są baterie litowo-jonowe do aut elektrycznych różnych marek.
Z wypowiedzi Kim Gyunghoon wynika, że prognozowane przez Koreańczyków osłabienie popytu ma przełożyć się na obniżenie produkcji baterii właśnie w polskiej fabryce koncernu. Wiceprezes LGES nie podał więcej konkretów, dlatego nie wiemy, jak duże ma być zmniejszenie produkcji, kiedy i w jaki sposób zostanie wprowadzone.
Nie wiadomo też jak to przełoży się na pracowników. W polskich zakładach spółki pracuje około 10 tys. osób – LGES to czołowy pracodawca na Dolnym Śląsku.
Akcje LG Energy potaniały w środę na giełdzie w Seulu o 8,7 proc. Od początku tego roku wartość rynkowa spółki spadła o 6 proc.
Polskie zakłady LG Energy Solution są największym w Europie producentem baterii litowo-jonowych dla przemysłu motoryzacyjnego. Od 2016 r. w Biskupicach Podgórnych (gmina Kobierzyce koło Worcławia) produkowane są wszystkie składowe baterii, aż po produkt gotowy do montażu w aucie.
LG Energy została, wydzielona z LG Chem Ltd. w grudniu 2020 roku. Firma jest drugim co do wielkości producentem akumulatorów na świecie. Posiada ponad 16 proc. udziału w rynku światowym i ustępuje jedynie chińskiemu przedsiębiorstwu Contemporary Amperex Technology.
Źródło: wnp.pl