Do gazoportu w Świnoujściu przypłynie dostawa gazu LNG z USA

do gazoportu w Świnoujściu przypłynie dostawa gazu

Amerykański tankowiec z dostawą gazu powinien dziś zacumować w gazoporcie w Świnoujściu. „To przykład na rosnącą niezależność Polski od rosyjskiego gazu” – podaje PGNiG, które zamówiło LNG.

Spółka nie podaje, jak duży jest to transport. Planowana na dziś dostawa będzie 35 w tym roku i 148 odkąd rozpoczął działalność terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Dostawa jest realizowana w ramach kontraktu SPOT.

Już 24 grudnia na informację o płynących dostawach LNG do Europy cena gazu na europejskich giełdach spadła o ponad 40 proc.

“Wyraźnie zatem widać, jak z roku na rok rośnie import LNG, a spada import z Rosji, choć zgodnie z zapisami tzw. kontraktu jamalskiego jesteśmy zobowiązani do odbierania pewnego minimalnego poziomu gazu rosyjskiego na zasadzie take or pay” – poinformował 300Gospodarkę PGNiG.

Jednak kontrakt jamalski na przesył rosyjskiego gazu wygasa z końcem 2022 roku. Zmieni się wówczas cała struktura importu. Od pewnego już czasu Polska dąży do uniezależnienia się od rosyjskiego gazu poprzez dywersyfikację jego źródeł.

Jak dodaje spółka gazowa, kiedy uruchomiono terminal w Świnoujściu w 2016 roku, prawie 90 proc. importowanego do Polski gazu pochodziło z Rosji. Import LNG poprzez nowy terminal stanowił wtedy niecałe 10 procent, a gazoport wystartował w czerwcu i pracował tylko przez pół roku. W ubiegłym roku LNG stanowiło ponad 25 procent portfela importowego, zaś import z Rosji spadł do ok. 60 procent – podaje PGNiG.

“W kolejnych latach rozpoczną się nowe większe dostawy LNG z USA. W kontraktach z filmami amerykańskimi i katarskimi jest zapewniony roczny wolumen dostaw LNG na poziomie przekraczającym 12 mld m sześc. paliwa po regazyfikacji. Powstanie także nowy „kierunek norweski” związany z uruchomieniem Baltic Pipe, którego przepustowość to 10 mld m sześc. rocznie, a PGNiG ma zabezpieczoną z tego zdecydowaną większość” – informuje PGNIG 300Gospodarkę.

Jak dodała spółka, powstają także nowe połączenia międzysystemowe z sąsiadami, tj. interkonektory na granicy z Litwą i ze Słowacją, zwiększające możliwości sprowadzania do Polski gazu także z innych kierunków.

Gazoport w pigułce

Oddany do użytku w 2016 roku Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu to najważniejsza do tej pory strategiczna inwestycja Polski w obszarze energetyki w XXI wieku. Wybudowany za blisko 3,5 miliarda złotych terminal jest w stanie dziś przyjąć i zregazyfikować około 30 proc. rocznego polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny (w przyszłości jego potencjał ma zostać zwiększony).

Decyzja o budowie gazoportu zapadła w 2006 r., kiedy polskim rządem kierował Kazimierz Marcinkiewicz z PiS. Pozwolenie na budowę zostało wydane w 2009 roku, a kamień węgielny wmurowano w 2011 roku – oba wydarzenia miały miejsce w trakcie trwania pierwszego rządu Donalda Tuska z PO. Terminal natomiast zaczął działać w 2016 roku, kiedy premierem była Beata Szydło z PiS.

300gospodarka.pl

Więcej postów