W ostatnich dniach sprawowania władzy rząd Angeli Merkel zatwierdził sprzedaż broni o wartości prawie 5 mld euro. Nowa szefowa niemieckiej dyplomacji zapowiedziała zaostrzenie przepisów ws. kontroli eksportu broni.
Minister spraw zagranicznych Niemiec, Annalena Baerbock (partia Zielonych) poinformowała, że nowy rząd koalicyjny wprowadzi ustawę, która zaostrzy ograniczenia w eksporcie broni.
Komentarz polityczki Zielonych pojawił się kilka dni po ujawnieniu, że rząd ówczesnej kanclerz Angeli Merkel, przygotowując się do przekazania władzy, zatwierdził umowy eksportowe z Egiptem i Singapurem o wartości prawie 5 mld euro.
– Jako koalicja daliśmy jasno do zrozumienia, że dokonamy przeglądu polityki eksportu broni z ostatnich kilku lat – powiedziała Baerbock niemieckiej agencji informacyjnej DPA. – Pracujemy nad ustawą o kontroli eksportu broni, która uczyni jaśniejszymi kryteria, według których zatwierdzany będzie eksport broni.
Nowy rząd koalicyjny – składający się z centrolewicowych socjaldemokratów (SPD), Zielonych i liberałów (FDP) – zapowiedział w swoim porozumieniu koalicyjnym zaostrzenie warunków eksportu broni do tzw. krajów trzecich, czyli poza Unię Europejską i NATO.
Dotyczy to m.in. Egiptu, który jest jednym z głównych odbiorców niemieckiej broni.
Kontrowersyjne transakcje z Egiptem
Kontrowersje w sprawie niemieckiego eksportu narosły niecały tydzień przed świętami, kiedy ujawniono, że odchodzący rząd Angeli Merkel zatwierdził w ostatnich dziewięciu dniach u władzy sprzedaż broni do Egiptu, pomimo krytyki tego państwa za nieprzestrzeganie praw człowieka i zaangażowanie w konflikty w Jemenie i Libii. Umowy dotyczyły sprzedaży trzech okrętów wojennych i 16 systemów obrony powietrznej firm Thyssenkrupp Marine Systems i Diehl Defense. Podpisano również umowę na dostawę okrętu podwodnego do Singapuru.
Te trzy umowy zostały zatwierdzone przez Federalną Radę Bezpieczeństwa, w skład której wchodzi nie tylko kanclerz, ale także kilku ministrów, w tym m.in. minister finansów, a funkcję tę w poprzednim rządzie Merkel pełnił Olaf Scholz. Oznacza to, że nowy kanclerz Niemiec wiedział o umowach.
Nowy rekord
Dzięki tym transakcjom, niemiecki eksport broni osiągnął w 2021 roku nowy rekord w wysokości 9,04 mld euro. Poprzedni rekord eksportu niemieckiej broni padł przed pandemią, w 2019 roku i wynosił 8,02 mld euro. Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem, wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Francją, Niemcy są jednym z największych eksporterów broni na świecie. Kraj ten był odpowiedzialny za 5,5 proc. globalnego eksportu broni w latach 2016-2020.
Kto dostarczy broń Egiptowi?
Ekspert ds. polityki zagranicznej klubu chrześcijańskich demokratów CDU/CSU w Bundestagu, Roderich Kiesewetter, bronił umów zawartych przez odchodzący rząd, mówiąc, że zostały one zawarte w obowiązujących ramach prawnych. Polityk CDU powiedział agencji DPA, że krytyka ze strony partii lewicowych to „nic więcej niż krokodyle łzy”.
Kiesewetter powiedział, że w nadchodzącej reformie kontroli eksportu broni konieczna jest ochrona interesów bezpieczeństwa Niemiec. – W interesie Niemiec leży, żeby kraje Bliskiego Wschodu były nadal wspierane w swojej polityce zbrojeniowej przez państwa UE. Nie jest w naszym interesie, żeby w przyszłości te były zaopatrywane w broń w Chinach lub Rosji – ostrzegł.