Rzecznik Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych Ned Price powiedział, że jeśli ustawa lex TVN wejdzie w życie, to „bardzo osłabiłaby wolność mediów” w Polsce. Zaapelował do prezydenta Dudy, aby potwierdził to, co wcześniej mówił o wolności słowa. Price dodał także, że sprawa ta, nie pomoże stosunkom polsko-amerykańskim.
Departament Stanu USA to odpowiednik ministerstwa spraw zagranicznych. Jego rzecznik zaznacza, że to, co robią w Polsce politycy względem mediów, nie wróży niczego dobrego.
– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, że w Polsce przegłosowano ustawę, która bardzo osłabi wolność mediów. Zachęcamy pana prezydenta Dudę do tego, aby potwierdził czynami to, co mówił wcześniej o wolności słowa oraz o wspólnych wartościach, na których oparte są nasze relacje – zaznaczył Price, cytowany przez TVN24.
Amerykanie podkreślają fakt, że w całej sprawie nie chodzi tylko o TVN, chociaż sprawa koncernu Discovery ma dla nich duże znaczenie. – TVN należy do amerykańskiego koncernu Discovery i oczywiście chcielibyśmy widzieć, że nasze spółki są traktowane uczciwie na całym świecie, ale to jest rzecz o wiele większa niż sprawa jednej spółki. Mówimy tutaj o wolności mediów jako takich – wyjaśnił rzecznik.
Ned Price zaznaczył również, że cała ta sprawa nie ma pozytywnego wpływu na stosunki Polski i USA oraz że ustawa nie jeszcze weszła w życie i że Amerykanie mają nadzieję, że tak pozostanie.
– Obawiamy się, że jeżeli to prawo zacznie funkcjonować, to bardzo osłabi to przestrzeń medialną w Polsce. Wolelibyśmy, żeby do tego nie doszło – zauważył Price.
Pytany, jak wpłynie to na stosunki polsko-amerykańskie, jeśli te przepisy wejdą w życie, odpowiedział, że „nie sądzi, aby mogło to w czymkolwiek pomóc, abyśmy mieli roztrząsać scenariusze hipotetyczne, dlatego że mamy nadzieję, że hipotetyczne pozostaną, i że prezydent Duda faktycznie wywiąże się z tego, o czym mówił wcześniej na temat wolności mediów, świętości kontraktów i wiary we wspólne wartości, na których oparte są nasze stosunki” – cytuje rzecznika TVN24.
W piątek 17 grudnia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.
Jeżeli ustawa nazywana „lex TVN” wejdzie w życie, to amerykański koncern Discovery, do którego należy m.in. TVN, będzie zmuszony sprzedać większościowe udziały w stacji. Jeśli Discovery tego nie zrobi, to stacji TVN grozi odebranie koncesji na nadawanie.
Prezydent Andrzej Duda ma od piątku 21 dni na podjęcie decyzji co zrobić z ustawą. Może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.
Uchwalenie „lex TVN” wywołało w Polsce liczne protesty. Polacy zbierali się w niedzielę na licznych demonstracjach w wielu dużych i małych miasta w obronie wolności słowa i mediów niezależnych od rządu.
– Wolelibyśmy, aby ta ustawa nigdy nie nabrała mocy prawnej – podsumował rzecznik Departamentu Stanu USA.