Dudzie zostało 20 dni na podjęcie decyzji w sprawie lex TVN. Znamy opinie Polaków [SONDAŻ]

„Jaką decyzję powinien podjąć prezydent Andrzej Duda ws. lex TVN?” – takie pytanie United Surveys zadało respondentom w najnowszym sondażu. 50,7 proc. badanych osób jest za zawetowaniem nowelizacji ustawy, tylko 19,7 proc. zaś popiera złożenie pod nią podpisu przed prezydenta.

   Ustawa znana jako lex TVN została w piątek przyjęta przez Sejm   . Głosowało 452 posłów. Za było 229 posłów, przeciw 212, a 11 się wstrzymało. Odrzucenie senackiego weta oznacza, że lex TVN trafiła do prezydenta Andrzeja Dudy.

United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zapytała badanych, jaki jest ich stosunek do przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, czyli lex TVN. „Zdecydowanie pozytywny” lub „raczej pozytywny” stosunek do ustawy miał tylko jeden na czterech respondentów, czyli 25,6 proc. Ponad dwa razy więcej osób – 56,7 proc. – ma do lex TVN stosunek „zdecydowanie negatywny” lub „raczej negatywny”. 17 proc. osób nie wiedziało zaś, jak się do tego ustosunkować.

Negatywny stosunek do ustawy miało 90 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz jedynie 11 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości – informuje Wirtualna Polska.

Podobny stosunek odpowiedzi mogliśmy zaobserwować w przypadku drugiego pytania sondażu: „czy lex TVN zagraża wolności mediów w Polsce?”. Ponad 41 proc. osób uważa, że nowelizacja ta zdecydowanie zagraża tej wolności. Według 12 proc. lex TVN „raczej zagraża” wolności mediów. Odpowiedzi, zgodnie z którymi ustawa ta zdecydowanie lub raczej nie zagraża wolności mediów w Polsce, wybrało odpowiednio 15,3 proc. i 14 proc. badanych.

United Surveys pytało również badanych, jaką decyzję powinien podjąć prezydent Andrzej Duda ws. ustawy.  Ma on przed sobą trzy opcje: albo ją podpisze, albo ją zawetuje, albo skierują on ją do Trybunału Konstytucyjnego  . Podpis popiera 19,7 proc. badanych osób, weto – aż połowa respondentów, 50,7 proc. osób. 12,5 proc. osób popiera skierowanie ustawy do TK, a 17 proc. nie wie, jaką decyzję powinien podjąć Duda.

W PiS nie ma pewności, czy przyjęta niespodziewanie dla klubów opozycji ustawa lex TVN zostanie podpisana przez Andrzeja Dudę — wynika     z nieoficjalnych informacji Onetu   . Jak twierdzą rozmówcy Onetu, głowa państwa ma poważne zastrzeżenia między innymi co do konstytucyjności poprawki Konfederacji.

Według informacji Onetu Andrzej Duda dowiedział się o głosowaniu w sprawie lex TVN w ostatniej chwili. Przedstawiciele PiS poinformowali prezydenta o tym w czwartek. O sprawie nie wiedziała nawet część ministrów. O lex TVN szeregowi posłowie PiS dowiedzieli się dziś z mediów.

   Politycy PiS przekonują, że w całej ustawie chodzi    o to, by polskich mediów nie kupowały firmy z niedemokratycznych krajów, takich jak Rosja, Chiny czy państwa arabskie. Dlatego do prawa medialnego wprowadzony ma zostać zapis, że telewizje i radia w Polsce mogą mieć właścicieli tylko z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego należą kraje Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein.

Cel jest jednak zupełnie inny. Gdyby taka ustawa weszła w życie, uderzałaby wyłącznie w stację TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Po pierwsze — dlatego że Ameryka nie należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Po wtóre — spoza państw EOG tylko Amerykanie są w Polsce właścicielami mediów elektronicznych. Dlatego właśnie ta ustawa znana jest jako ustawa anty-TVN lub też lex TVN.

ONET.PL

Więcej postów