Ustawa sprawi, że Polska będzie bardziej podatna na zewnętrzne wpływy i będzie miała odwrotny skutek niż to, o czym dyskutowano w parlamencie – piszą w ponadpartyjnym oświadczeniu senatorowie USA. Amerykańscy politycy wzywają do solidarności między sojusznikami. I apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o rozwagę przy podpisywaniu ustawy medialnej.
Sejm w piątek odrzucił uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy medialnej, tzw. „lex TVN”. Za odrzuceniem senackiego weta głosowało 225 posłów Prawa i Sprawiedliwości, trzech Kukiz’15 i jeden niezrzeszony: Łukasz Mejza.
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi pochodzącymi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to głównie stacji TVN, która należy do amerykańskiego Discovery.
Sejm przyjął ustawę w sierpniu, ale we wrześniu ustawę odrzucił Senat. Od tamtej pory nic się z nią nie działo. W piątek członkowie komisji kultury zostali wezwani na posiedzenie w sprawie rozpatrzenia uchwały Senatu krótko przed rozpoczęciem głosowań w Sejmie, choć regulamin nakazuje zawiadamianie posłów co najmniej trzy dni wcześniej.
Chwilę po przegłosowaniu ustawy głos zabrał charge d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.
– Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP. Oczekujemy, że Prezydent Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej – napisał na Twitterze.
Zdecydowany sprzeciw wyraził również Departament Stanu USA.
– Jeśli ustawa wejdzie w życie w obecnej formie, może poważnie wpłynąć na wolność mediów oraz na klimat inwestycji zagranicznych – podano na briefingu prasowym.
Wspólne, ponadpartyjne oświadczenie wydała też dwójka senatorów, zajmująca się w parlamencie sprawami zagranicznymi: senator Jim Risch (najwyższy rangą Repulikanin w Komisji Spraw Zagranicznych) i senatorka Jeanne Shaheen (Demokratka, przewodnicząca Podkomisji ds. Europy i Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa Regionalnego).
– Jesteśmy poważnie zaniepokojeni uchwaleniem przez polski parlament przepisów zakazujących zagranicznej własności koncernów medialnych, pod pretekstem powstrzymania zagranicznych wpływów. Restrykcje, które uchwała ma nakładać na media, w tym TVN24 – największy niezależny kanał informacyjny i największą inwestycję USA w Polsce – ograniczają ich możliwość samodzielnego działania i przyczynią się do osłabienia wolności słowa w Polsce – napisali ws. „lex TVN”. – Wolne i niezależne media są kluczowe dla budowania społeczeństwa odpornego na dezinformację i wpływy z zewnątrz. Ustawa sprawi, że Polska będzie bardziej podatna na zewnętrzne wpływy i będzie miała odwrotny skutek niż to, o czym dyskutowano w parlamencie. Prezydent Duda powinien zastanowić się, jakie konsekwencje dla wolności słowa i amerykańskich inwestycji będzie miało podpisanie tej ustawy.
Decyzję w sprawie dalszych losów ustawy podejmie teraz prezydent Andrzej Duda. – Będzie oczywiście poddana przez nas analizie, odpowiednia decyzja zostanie podjęta – przekazał prezydent w piątek w rozmowie z dziennikarzami.
Jak ustalił dziennikarz Gazeta.pl, centrala Prawa i Sprawiedliwości ma nadzieję, że prezydent wyśle „lex TVN” do Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej Duda i jego współpracownicy wskazywali, że można się spodziewać weta.
Andrzej Duda
Ustawę bardzo szybko przegłosowano w Sejmie.
Wcześnie głosowaną nad nią w komisji.
Tam też rządzący szybko ją przegłosowali.
Czy prezydent podpisze „lex TVN”?
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie znajdziecie tutaj. Napisz list do redakcji: List do redakcji Podziel się tym artykułem: Facebook Twitter