Na 30. urodziny Radia Maryja przyjechało kilka tysięcy wiernych, wśród których byli też politycy koalicji. Dyrektor radia o. Tadeusz Rydzyk pochwalił rządzących, ale specjalne słowa skierował do ministra edukacji Przemysława Czarnka.
Uroczystości 30. urodzin Radia Maryja odbyły się w sobotę 4 grudnia. Kulminacyjnym momentem była msza święta pod przewodnictwem metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego w hali widowiskowo-sportowej, w której wzięło udział kilka tysięcy osób. Na mszy nie zabrakło polityków rządu PiS, m.in. ministrów Mariusza Błaszczaka, Przemysława Czarnka i Zbigniewa Ziobro.
Zwracając się do obecnych na uroczystości ministrów Mariusza Błaszczaka, Przemysława Czarnka i Zbigniewa Ziobro powiedział, że „dobrze, iż mamy takich rządzących, którzy dbają o Polskę”. Jak podaje „Super Express”, szef radia specjalne słowa skierował jednak do ministra edukacji Przemysława Czarnka.
– Moim zdaniem minister Czarnek to najlepszy minister edukacji od czasu II wojny światowej – powiedział szef Radia Maryja.
Szef resortu edukacji siedział w pierwszym rzędzie, obok ministra Zbigniewa Ziobry.
W niedzielę Czarnek odwzajemnił się o. Rydzykowi, kierując miłe słowa w stronę Radia Maryja. Szef MEiN we wpisie na Twitterze podkreślił, że „rodzina Radia Maryja to tysiące małych wspólnot, które swoją modlitwą oraz czynem budują jedną z największych społeczności w Polsce”.
– Wokół Radia Maryja powstało wiele inicjatyw służących społeczeństwu. Jedną z nich jest Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – napisał Czarnek.
Na uroczystościach nie było prezydenta Andrzeja Dudy, ale napisał on list do zebranych. Odczytał go minister w prezydenckiej kancelarii Adam Kwiatkowski.
„Niezwykły rozwój tego dzieła wzbudza podziw i każdy może zapytać: jak to możliwe? Człowiek wiary z pewnością dostrzeże tu ingerencję Bożej Opatrzności. Ten piękny jubileusz to także okazja, aby uhonorować wizjonerski zapał, kreatywność i determinację założyciela i dyrektora Radia Maryja, o. Tadeusza Rydzyka” – wskazał prezydent Duda.
Prezydent przesłał też dyrektorowi toruńskiej rozgłośni niezwykły prezent. Podarował Tadeuszowi Rydzykowi różaniec, podkreślając, że „ów dar ma dla niego szczególne znaczenie osobiste”. Dyrektor Radia Maryja z namaszczeniem ucałował otrzymany podarunek.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński w liście, który odczytał minister Mariusz Błaszczak, podkreślił, że jubileuszowe urodziny Radia Maryja są obchodzone w czasie szczególnym, w czasie coraz trudniejszej próby — zmagań z pandemią koronawirusa i piętrzących się zagrożeń płynących z kraju i z zagranicy.
„Ich animatorzy próbują naruszyć fundamenty naszej cywilizacji, naszej chrześcijańskiej i polskiej tożsamości. Dążą do wyrugowania z naszych serc Pana Boga oraz wszystkiego, co świadczy o naszym narodowym jestestwie. Marzy im się Europa wyjałowiona duchowo, zsekularyzowana, zniewolona wizją łatwego życia bez odpowiedzialności. Marzy im się Polska zamieszkana nie przez Polaków, ale przez pozbawionych głębszych korzeni Europejczyków polskiego pochodzenia. Od kilku miesięcy narasta też kryzys na kierunku wschodnim. Naruszana jest nasza integralność terytorialna, a działania mają w tle dążenie do zmiany układu sił w naszej części Europy” – wskazał lider PiS.
Kaczyński zapewnił: „My nie ustąpimy. Nie ustąpimy dlatego, że jesteśmy wspólnotą, dlatego, że łączą nas najsilniejsze i najtrwalsze z możliwych więzi — miłość do Pana Boga i do Polski. „Nie ustąpimy, ponieważ jesteśmy jedną wielką rodziną, zamieszkującą nasz wspólny dom, naszą ojczyznę. Nie ustąpimy także dlatego, że mamy to szczęście, że istnieje Radio Maryja i Rodzina Radia Maryja. (…) W 30. rocznicę powstania Radia Maryja dziękujemy Panu Bogu za rozgłośnię oraz pozostałe inicjatywy powstałe pod auspicjami toruńskich ojców redemptorystów. Dziękujemy Panu Bogu także za ten wielki dar, jakim jest dla nas osoba czcigodnego ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka” — dodał.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.
Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.