W Kijowie upamiętniono 400-lecie bitwy pod Chocimiem [ FOTO/ VIDEO]

Kilkudziesięciu rekonstruktorów przemaszerowało we wtorek ulicami Kijowa, by uczcić 400. rocznicę bitwy pod Chocimiem, w której armia Rzeczypospolitej z udziałem kozaków hetmana Piotra Konaszewicza Sahajdacznego pokonała siły Imperium Osmańskiego.

Uczestnicy przemarszu w kostiumach historycznych, konno i pieszo przeszli spod cerkwi św. Andrzeja ulicą Andrijiwski Uzwiz pod pomnik Piotra Konaszewicza Sahajdacznego na Placu Kontraktowym. Wydarzenie miało zakończyć się na Placu Pocztowym w Muzeum Prawa Magdeburskiego prezentacją eksponatów doby kozackiej pochodzących z kolekcji Muzeum Szeremietiewych.

Ze strony internetowej Instytutu Polskiego w Kijowie, który był jednym z organizatorów wydarzenia, dowiadujemy się, że przemarsz odbył się z inicjatywy ukraińskich organizacji pozarządowych. Do jego organizacji przyłączyły się Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Szeremietiewych, NGO «Departament wojenno-kulturalnej dyplomacji» oraz «Powiatowy pułk województwa kijowskiego».

Сьогодні на київському Подолі відбулася „Хотинська хода”, приурочена до 400-річчя Хотинської битви 1621 року.👉   https://t.co/3LAJMtwTlq    pic.twitter.com/B5RliiBrXG   — Польський Інститут у Києві (@IPinKyiv)  September 7, 2021  

Jednym z uczestników marszu był przebrany w strój z epoki Robert Czyżewski, szef Instytutu Polskiego w Kijowie. „Teraz trzeba pamiętać o tym, co nas łączy. I tutaj chocimska bitwa, szczególnie dzisiaj, kiedy mamy 400-lecie tej bitwy. Tu jest pomnik Sahajdacznego. Uważam, że uczczenie tego dowódcy ze strony polskiej jest także ważne” – powiedział Czyżewski dla kanału Espreso.

W jego wypowiedziach dla ukraińskich mediów nie zabrakło odniesień do współczesności. „To była prawdziwa wojna cywilizacyjna. Tutaj, na terytorium współczesnej Ukrainy, wspólnie z Litwinami i Rusinami, ochranialiśmy wartości europejskie, które były w tamtym, XVII wieku. Można powiedzieć, że historia powtarza się” – mówił Czyżewski ukraińskiemu kanałowi ICTV.

CZYTAJ TAKŻE:  Namawiał do akceptacji pomników Bandery – został szefem Instytutu Polskiego w Kijowie  

Galerię zdjęć z wczorajszego przemarszu w Kijowie można obejrzeć na  facebookowym profilu Instytutu Polskiego w Kijowie  .

Bitwa pod Chocimiem rozpoczęła się z początkiem września 1621 r. i trwała równo 6 tygodni. Stanowiła nie tylko największą w dziejach dawnej Polski operację obronną, ale i największą wojnę pozycyjną w tamtych czasach w Europie. Ogólny jej wynik stanowił niewątpliwie sukces wojsk polsko-litewsko-kozackich.

CZYTAJ WIĘCEJ:  Bitwa pod Chocimiem 1621  

FAKT.PL

Więcej postów