Duża grupa państw członkowski UE nie zgodziła się na rozszerzenie negocjacji o ewentualnym przystąpieniu Serbii do wspólnoty.
Portal Europeanweternbalkans.rs podał za państwowym nadawcą serbskim RTS, że przeciwko otworzeniu nowych rozdziałów negocjacji akcesyjnych z Serbią wystąpiła „znaczna” grupa państw członkowskich. Chodzi o rozdział trzeci i czwarty w zakresie zagadnień, które Serbia musi uregulować zgodnie z wymaganiami UE jeśli chce do niej przystąpić. Obejmują one między innymi politykę transportową, energetyczną oraz ochronę środowiska.
Wspomniana część państw uznała, że Serbia nie zrobiła dostatecznych postępów w dotychczas omawianych kwestiach dlatego nowe rozdziały negocjacji nie powinny być otwarte. Osiągnięto natomiast konsensus co do tego, że 22 czerwca zorganizowana zostanie specjalna konferencja mająca wyjaśni perspektywy akcesyjne Serbii.
Z inicjatywą rozszerzenia negocjacji z Belgradem miała wyjść Komisja Europejska spodziewająca się poprawy w zakresie praworządności w Serbii. Jednak idei tej przeciwstawiły się, według źródeł dyplomatycznych, Niemcy, Holandia, Belgia, Luksemburg, Dania, Szwecja, Finlandia, Irlandia, Chorwacja i Bułgaria. Państwa te wskazywały na niedostateczną harmonizację serbskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa z polityką Unii. Natomiast po stronie zwolenników przyspieszenia negocjacji znalazły się Francja, Włochy, Słowacja, Cypr, Grecja, Węgry, Słowenia i Austria.
Serbia rozpoczęła negocjacje w sprawie członkostwa w UE w styczniu 2014 roku. Spośród łącznie 35 rozdziałów, 18 zostało dotychczas otwartych, a dwa zostały tymczasowo zamknięte.