Śląsk: Zniszczono 136-letnią kapliczkę. Policja szuka sprawców

Do zdarzenia doszło w Beskidzie Małym, między szczytami Groniczek i Chrobacza Łąka. Rzecznik bielskich policjantów asp. szt. Roman Szybiak poinformował w sobotę, że funkcjonariusze poszukują sprawcy.

„Zawiadomienie wpłynęło w piątek po południu. Zgłaszający poinformował nas, że ktoś niszcząc kapliczkę, uraził jego uczucia religijne i pod tym kątem prowadzimy sprawę. Policjanci pojechali na miejsce i przeprowadzili oględziny. Sprawa nie jest łatwa. Kapliczka stała w środku lasu” – powiedział Szybiak. Rzecznik dodał, że obraza uczyć religijnych zagrożona jest grzywną, ograniczeniem wolności lub karą do 2 lat więzienia.

Nieznany sprawca zniszczył wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej i uszkodził szklane elementy. Zniszczony został  krzyż z figurą Chrystusa. Dewocjonalia, pozostawione przez wiernych, zostały rozrzucone. Połamano donice i ławeczki.

O dewastacji jako pierwszy poinformował lokalny portal informacyjny  www.bielsko.info  . Doszło do niej na „Przełęczy u Panienki”, między szczytami Groniczek i Chrobacza Łąka. Nazwa przełęczy pochodzi od kapliczki z wizerunkiem Maryi Panny.

„Kapliczka została ufundowana w 1884 r. przez nadleśniczego dóbr Kozy, Juliusza Beinlicha, jak głosi tradycja – z wdzięczności za cudowne ocalenie życia przed wilkami. Znajdujący się w górnej części obraz – twarz Madonny Częstochowskiej – ufundowany został w 1933 r. przez Julię i Jerzego Giernlów z Krakowa, związanych rodzinnie z pobliską wsią Kozy” – przypomniał portal.

  Policja apeluje do osób, które posiadają informacje w tej sprawie, by skontaktowały się z bielską komendą telefonicznie pod numerem (33) 8121255.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*