Polacy ocenili. Rząd przegrywa z sądem

Polacy uznają, że w sporze na linii rząd-Sąd Najwyższy, rację ma ten drugi. Tak wynika z sondażu United Survey przeprowadzonego dla „Dziennika Gazety Prawnej” i radia RMF.FM. 51,3 procent Polaków przyznaje rację sądowi a 22,4 procent – rządowi. Okazuje się, że 23,5 procent badanych nie potrafi wskazać strony, która ma słuszność, a blisko 3 procent twierdzi, że obie strony nie mają racji.

– Sąd Najwyższy pojął uchwałę, że sędziowie wskazani przez nową KRS nie powinni orzekać, a izba dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa. Prezydent i rząd uważają, że ta uchwała jest nieważna. Kto ma rację w tej sprawie? – pytali badanych ankieterzy z United Survey. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że ponad połowa Polaków (51,3 procent) jednoznacznie twierdzi, że rację ma Sąd Najwyższy. Drugą najczęściej wskazywaną odpowiedzią (23,5 procent) była „trudno powiedzieć”, a dopiero trzecim wskazaniem (22,4 procent) była opcja, że to rząd ma rację. 2,8 procent ankietowanych stwierdziło, że żadna ze stron nie ma racji.

Zdaniem „Dziennika Gazety Prawnej” wyniki te wskazują, iż stronie rządowej nie udało się przekonać Polaków do swoich racji. Podkreślana jest postawa wyborców PiS oraz osób oglądających Wiadomości TVP. W tej pierwszej grupie 45 procent przyznaje rację rządowi, 34 procent twierdzi, że trudno powiedzieć, a 20 procent wskazuje na rację sądu. Zdaniem Marcina Dumy z United Survey, niezdecydowani w tym gronie, oznaczają osoby, „które nie przyznają racji rządowi”. Spośród widzów Wiadomości TVP, aż 38 procent odpowiada „trudno powiedzieć”, podczas gdy rację rządowi przyznaje 39 procent. 23 procent widzów Wiadomości TVP przyznaje w sporze rację Sądowi Najwyższemu.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!