Kaczyński zbudował sobie sektę? „Wykreował własną rzeczywistość”

Jarosław Kaczyński

Kaczyński jest postacią, która osiągnęła w ostatnim czasie w Polsce spektakularny sukces. Opozycja zastanawia się jak do tego doszło i głowi się w jaki sposób prezesowi PiS udało się znaleźć tak wielu zwolenników. Pojawiają się nawet określenia mówiące o zbudowaniu sekty. Oto analiza działalności Jarosława Kaczyńskiego pod tym kątem.

Kaczyński to postać wzbudzająca w Polsce skrajne emocje. Dla jednych wspaniały lider, a dla innych bezlitosny despota. Opozycja nieustannie zastanawia się nad tym na czym polega fenomen tego polityka, który według niektórych zdołał zbudować sobie w naszym kraju coś na kształt sekty. Analiza Ewy Wilk może bardzo pomóc w zrozumieniu tego zjawiska.

Kaczyński zrobił oszałamiającą karierę na polskiej scenie politycznej

Kaczyński osiągnął na polskiej scenie politycznej oszałamiający sukces. Doprowadził swoją partię do długoletniego rządzenia i zyskał wielu niemal fanatycznych zwolenników. Według Ewy Wilk, która zajęła się fenomenem prezesa, wynika to z wybitnych umiejętności Jarosława Kaczyńskiego w pewnej dziedzinie.

To jak działa prezes PiS w swojej karierze politycznej bardzo przypomina strategię przywódców różnych sekt, które wykorzystują specjalne techniki manipulacyjne do przekonywania do swoich racji. Z tej perspektywy Kaczyński jawi się jako idealny strateg, który wykreował swoją charyzmę, a także rzeczywistość społeczną wokół siebie.

Kreowanie świata

To, co Jarosław Kaczyński opanował doskonale, według Ewy Wilk, to umiejętność kreowania siebie. Charyzma prezesa PiS jest jedynie projekcją. Wynika z zapotrzebowania na taką postać w polskim społeczeństwie. Kaczyński zauważył to i wykorzystał ten moment, żeby zrobić karierę polityczną. Dzięki temu, że ludzie dostrzegli charyzmę Kaczyńskiego i uwierzyli w niego, nabrał on niemal nadludzkich zdolności. Z tego wynika kult, jakim otoczony jest prezes PiS przez fanatycznych sympatyków tej partii.

Polityk w bardzo sprytny sposób wykreował świat i sytuację społeczną. Zwolnił społeczeństwo z konieczności samodzielnego interpretowania różnych zjawisk i podał mu na tacy jedyną słuszną definicję niektórych pojęć. Przez to, ludzie poczuli się bezpiecznie i tak jakby ktoś się nimi zaopiekował.

Według tej teorii, Jarosław Kaczyński buduje swoją narrację w oparciu na nieustannym wynajdywaniu przeciwników. To zawsze jest historia opowiadana w kontrze do czegoś innego. Prezes PiS wykorzystał te wszystkie techniki do zbudowania politycznego imperium i stworzenia wokół siebie grupy oddanych wyznawców. Przedstawiciele opozycji zorientowali się w tym za późno i teraz zastanawiają się jak powstrzymać dominację partii rządzącej w Polsce.

PIKIO.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*