Firma byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, a także firma Matic, która pośredniczyła w zakupie oprogramowania szpiegującego Pegasus, mają otrzymać milionowe dofinansowania z Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu – informuje „Gazeta Wyborcza”. Na dotację może też liczyć firma powiązana z Danielem Obajtkiem.
Na barki Łukasza Szumowskiego spadła walka z pandemią koronawirusa, gdy nie do końca było wiadomo, z czym mamy do czynienia. Choć zrezygnował z urzędu w połowie sierpnia 2020 roku, a mandat posła złożył na początku 2022 roku, ciągle pozostaje w sferze społecznego zainteresowania.
Chodzi o środki w ramach programu „Szybka ścieżka SMART”, który jest finansowany ze środków europejskich, a jego celem jest stymulowanie innowacji. Konkurs PARP „Szybka ścieżka SMART” prawie od początku napotykał problemy. Ze względu na dużą pulę pieniędzy do programu zgłosiło się około półtora tysiąca chętnych. Z tego powodu ocena wniosków i publikacja listy pozytywnie ocenionych projektów kilkukrotnie była przesuwana, aż do 19 października, czyli kilka dni po wyborach. Sama lista została zatwierdzona jednak dwa dni przed wyborami – 13 października.
Milionowe dotacje dla firm związanych z PiS
Aż 32,5 mln złotych dofinansowania z PARP może dostać Molecure, spółka byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, na „przełomową usługę odkrywania nowych leków małocząsteczkowych celujących w mRNA dla nieuleczalnych chorób” – podaje „Wyborcza”.
Na znacznie mniejszą kwotę, bo „zaledwie” 5 mln złotych może liczyć spółka Matic, która według ustaleń „Gazety Wyborczej” pośredniczyła w zakupie oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Środki mają być przeznaczone na opracowanie modułów informatycznych do wykrywania anomalii w transakcjach finansowych.
Z kolei na 28 mln złotych może liczyć firma powiązana z Danielem Obajtkiem. We władzach TT Plast zasiada Bernadetta Obajtek, bliska krewna Daniela Obajtka, a sam prezes Orlenu jest związany biznesowo ze współwłaścicielem firmy. Unijne środki mają być przeznaczone na „Wdrożenie wyników prac B+R w zakresie rur do energooszczędnych systemów wymiany ciepła”. Spółka była bohaterem afery zwanej „Taśmami Daniela Obajtka”.
Źródło: bankier.pl