Prezydent Andrzej Duda zawetował w poniedziałek 27 grudnia ustawę zwaną „lex TVN”. „Po co nam kolejny problem” – mówił podczas konferencji prasowej przedstawiając swoją decyzję. Ustawa została zatem skierowana do ponownych prac w Sejmie. Czym jest weto prezydenta? Ile głosów Prawo i Sprawiedliwość potrzebuje, aby odrzucić decyzję Dudy?
Prezydent Andrzej Duda w samo południe 27 grudnia ogłosił, że wetuje w sprawie ” lex TVN ” . Podczas trwającej ponad 20 minut konferencji wyraził swoje wątpliwości dotyczące tego, czy przepisy są zgodne z konstytucją i czy nie naruszają stosunków własności oraz relacji polsko-amerykańskich.
Przeczytaj więcej: Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie „Lex TVN”: „Po co nam kolejny problem”
Prezydentowi Andrzejowi Dudzie przysługuje prawo weta (łac. veto – „nie pozwalam”) zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 roku . Może odmówić podpisania ustawy uprzednio uchwalonej przez Sejm RP . W kolejnym kroku decyzję władcy państwa może odrzucić Sejm. Potrzebna jest do tego większość kwalifikowana 3/5 głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów.
W Sejmie zasiada 460 posłów. Do odrzucenia weta Andrzeja Dudy w sprawie „lex TVN” potrzebne jest (przy obecności wszystkich posłów) 276 głosów. Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości w obecnej kadencji składa się z 228 posłów . W odrzuceniu decyzji prezydenta Andrzeja Dudy nie pomogłyby zatem nawet głosy trzech posłów z ugrupowania Pawła Kukiza , a także niezrzeszonego Łukasza Mejzy .
Przyjęta przed świętami Bożego Narodzenia 2021 przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu, według jej autorów z PiS, uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów , które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy rozgłośni radiowych działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym , pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Oznaczać to mogło problemy koncernu TVN , którego właścicielem jest firma mająca siedzibę w USA.
(Tseo/PAT)
(Media, PAP)
Prezydent Polski podjął decyzję w sprawie „lex TVN”.
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie znajdziecie tutaj. Napisz list do redakcji: List do redakcji Podziel się tym artykułem: Facebook Twitter