Sondaż dla TVN: Polacy chcą pozostać w Unii Europejskiej, ale rośnie liczba niezdecydowanych

Liczba sceptyków pozostania w Unii utrzymuje się na podobnym poziomie, ale zauważalne są zmiany nastrojów Polaków w stosunku do ubiegłego roku – wynika z sondażu Kantar przeprowadzonego dla „Faktów” TVN i TVN24.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości momentami sceptycznie odnoszą się działań Unii Europejskiej. Ostatnio   Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę    za niewykonanie wyroku w sprawie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Bruksela przyznała też, że blokuje wypłatę Polsce środków z powodu kwestionowania nadrzędności prawa unijnego nad prawem krajowym.

– Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej demokracji im nie odpowiada. Odwrócili się i wyszli. My nie chcemy wychodzić, u nas poparcie dla uczestnictwa w UE jest bardzo silne. No, ale nie możemy dać się zapędzić w coś, co ograniczy naszą wolność i nasz rozwój – przekonywał podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 Dalsza część tekstu pod materiałem wideo 

Opinię Ryszarda Terleckiego podzielił inny polityk Zjednoczonej Prawicy, poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. „1. Polska traci finansowo na członkostwie w UE (vide koszty polityki klimatycznej) 2. Niemcy, których partnerem nr 1 jest Rosja, rządzą w UE (vide Nord Stream) 3. KE łamie unijne traktaty (vide ataki na PL) Czas na rzetelną ocenę czy ścieżka brytyjska nie jest dla Polski lepsza” – stwierdził.

  Negatywnie o Unii wypowiadał się też poseł PiS-u Marek Suski  . – Polska walczyła w czasie II wojny światowej z jednym okupantem, walczyła z okupantem sowieckim, będziemy walczyć z okupantem brukselskim. Bruksela przysyła nam namiestników, którzy mają doprowadzić Polskę do porządku, rzucić nas na kolana, żebyśmy byli może landem niemieckim, a nie dumnym państwem wolnych Polaków – stwierdził Suski 9 września podczas uroczystości 76. rocznicy uwolnienia żołnierzy Armii Krajowej z więzienia UB w Radomiu – stwierdził.

Z sierpniowego sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej” wynika, że wśród Polaków wzrasta niechęć wobec struktur europejskich. W tym badaniu blisko 17 proc. respondentów stwierdziło, że Polska powinna opuścić Unię Europejską. To najwyższy odsetek zwolenników polexitu, którego nie zaobserwowano we wcześniejszych sondażach.

W sondażu IBRiS, który przeprowadzono w listopadzie ub. r. na zlecenie „Rzeczpospolitej”, za opuszczeniem Wspólnoty opowiedziało się 11 proc. badanych.

W grudniu ub.r. sondaż IPSOS dla Oko.press pokazał, że wyjście Polski z UE postulowało 7 proc. uczestników pomiaru.

W sondażu przeprowadzonym dla TVN i TVN24 badanym zadano pytanie „Czy Pana(i) zdaniem Polska powinna pozostać w  Unii Europejskiej?  „. Respondentów, którzy odpowiedzieli, że „zdecydowanie tak” i „raczej tak” było 81 proc. (w badaniu Kantar dla TVN i TVN24 z listopada ub.r. było to 87 proc.)  „Zdecydowanie nie” i „raczej nie”   odpowiedziało 7 proc. (w listopadowym badaniu – 8 proc. respondentów). 12 proc. ankietowanych nie ma zdania w tym temacie – w ubiegłym roku było to 5 proc.

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści. 

 Źródło: tvn24.pl 

FAKT.PL

Więcej postów