Mateusz Morawiecki w „Daily Telegraph” o „narodach autorytarnych” i 5G

Bezpieczeństwo technologiczne jest dziś jednym z wymiarów bezpieczeństwa narodowego, więc Europa nie może sobie pozwolić na zależność od nierzetelnych dostawców kontrolowanych przez autorytarne rządy – pisze w czwartek na łamach „Daily Telegraph” premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki podkreślił na łamach „Daily Telegraph”, że wśród działań kształtujących gospodarki po pandemii Covid-19 musi zostać uwzględniona konieczność długoterminowego zapobiegania zależności gospodarczej od nierzetelnych partnerów.

Premier stwierdził, że bezpieczeństwo narodowe musi być integralną częścią europejskiego myślenia o globalizacji, a globalizacja wolna od demokratycznej kontroli może mieć niebezpieczne konsekwencje. „Dzisiaj nasz zglobalizowany świat stoi w obliczu niepożądanego wpływu narodów autorytarnych – kosztem Europy” – wskazał.

 Morawiecki: „Sieć 5G zmieni przepływ informacji o kluczowym znaczeniu” 

Zdaniem Morawieckiego, nowoczesna infrastruktura telekomunikacyjna będzie w dużej mierze decydować o dobrobycie i miejscu Europy w międzynarodowym systemie łańcucha dostaw, a sieć 5G zmieni przepływ informacji o kluczowym znaczeniu, przyspieszając funkcjonalność komunikacji – a tym samym całej gospodarki – w nieporównywalnym stopniu. 

„Aby ta technologia służyła dobrym celom, jej wdrażanie musi opierać się na zaufaniu i demokratycznej kontroli. W przeciwnym razie stajemy przed ryzykiem, że dzisiejszy kryzys będzie jedynie wstępem do tego, co może się zdarzyć, jeśli nieupoważniony podmiot przejmie kontrolę nad sieciami 5G i łańcuchami dostaw. Wkrótce cała nasza gospodarka będzie oparta na tej technologii i bez niej nie będzie mogła funkcjonować. Nie możemy pozwolić sobie na to, aby wpadła ona w ręce prywatnych lub państwowych cyberprzestępców” – przekonuje polski premier. 

 „Firmy kontrolowane przez autorytarny reżim” 

Morawiecki pisze, że budując sieć 5G, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, komu ufamy, i wskazuje, że wybór jest oczywisty, bo w Europie jest dwóch zaufanych europejskich dostawców – światowej klasy firmy z przejrzystymi praktykami biznesowymi opartymi na rządach prawa, a z drugiej strony są dwie firmy kontrolowane przez autorytarny reżim. 

„Bezpieczeństwo technologiczne, podobnie jak bezpieczeństwo epidemiologiczne, jest kluczowym wymiarem bezpieczeństwa narodowego. Dla jego zapewnienia państwa muszą mieć możliwość kontrolowania dostawców technologii, dlatego muszą oni pochodzić z krajów szanujących nasze podstawowe wartości: demokrację, transparentność, prawa człowieka i praworządność. W przeciwnym razie nasza kontrola nad nimi będzie iluzoryczna, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo źle zdefiniowana” – wskazuje polski premier.

 „Europa musi kontynuować sojusz z USA w wymiarze technologicznym” 

Przypominając, że sojusz z USA zapewnił dobrobyt i pokój powojennej Europie Zachodniej i do dziś zapewnia bezpieczeństwo niemal na całym kontynencie, szef rządu przekonuje, że obecnie Europa musi kontynuować ten sojusz w wymiarze technologicznym, zwłaszcza jeśli chodzi o budowę sieci 5G. Wskazuje, że aby zachować bezpieczeństwo tej sieci, wszyscy europejscy przedsiębiorcy muszą utrzymywać czyste linie produkcyjne, wolne od potencjalnego szpiegostwa przemysłowego oraz bezpieczne od ataków, które mogłyby przerwać ich działalność i zaszkodzić całej gospodarce. 

„Wzywamy wszystkie państwa i firmy, a zwłaszcza naszych europejskich sąsiadów, do przyjęcia jasnej ścieżki solidnych środków krajowych w celu zabezpieczenia swoich sieci 5G. Podobnie jak w przypadku bezpieczeństwa epidemiologicznego, realizm w zakresie ochrony technologicznej ma zasadnicze znaczenie dla długoterminowego utrzymania gospodarczych zasad gry, które będą służyć nam wszystkim – i będą nas ratować” – zakończył polski premier.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Po przeliczeniu głosów ze wszystkich obwodów wiemy, że Andrzeja Dudę poparło 51,3 proc. głosujących, a Rafała Trzaskowskiego – 48,97 proc. Frekwencja wyniosła 68,18 proc. Kandydaci zdobyli po ponad 10 mln głosów, jest to najmniejsza różnica w prezydenckich wyborach w III RP.

Jerzy Stuhr (73 l.) trafił do szpitala w Krakowie z podejrzeniem udaru mózgu. Aktor źle się poczuł podczas ostatniego weekendu, który spędzał z żoną na Podhalu. Na szczęście sytuacja nie jest tak groźna, jak się początkowo wydawało. O tym, jak czuje się Jerzy Stuhr, opowiada nam jego syn Maciej (45 l.).

Tragiczny wypadek w miejscowości Mierzyno (woj. pomorskie). Zderzyły się tam ze sobą autobus i samochód osobowy. W zdarzeniu zginęły trzy osoby, a 20 zostało rannych. Na miejscu cały czas trwa akcja służb ratunkowych.

Kamil Stanek (36 l.), były komandos i weteran z Afganistanu, o którym ostatnio mówi cała Polska, robi wszystko, by puma Nubia do niego wróciła. Wyrokiem sądu drapieżne zwierzę zostało uznane za własność Skarbu Państwa. Jej opiekun chce prosić prezydenta RP o pomoc.

Od poniedziałku fundacja Janusza Szostaka „Na Tropie” prowadzi w Gdańsku poszukiwania zaginionej w 2010 roku Iwony Wieczorek. Dziennikarz poinformował w rozmowie z Faktem, że w nocy przeprowadzono eksperyment, dzięki któremu ustalono miejsce, gdzie może znajdować się ciało 19-latki. – Dziś przy pomocy georadarów prowadzimy szczegółowe poszukiwania w wytypowanym miejscu i na całym zaplanowanym terenie – mówi nam Janusz Szostak.

Do środy 15 lipca w sklepach sieci Lidl trwa promocja, w ramach której można otrzymać za darmo sześć butelek piwa. Poniżej przedstawiamy szczegółowe warunki oferty.

Zoo w Poznaniu i właściciel Nubii Kamil Stanek zawarli ugodę. Na jej mocy ogród w Poznaniu poprze starania o przejęcie zwierzęcia przez zoo w Chorzowie, a właściciel złożył oświadczenie, w którym przeprosił placówkę i jego dyrektorkę Ewę Zgrabczyńską za treści publikowane w mediach społecznościowych i wywiady, mogące naruszyć dobra osobiste ogrodu oraz Ewy Zgrabczyńskiej.

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski przegrał, ale zagłosowało na niego prawie 10 mln Polaków. Najsłynniejsza polska scenarzysta Ilona Łepkowska w ostrych słowach podsumowała jego wyborcze wysiłki. – To jest kolejna położona kampania – stwierdziła.

Miejsce pochówku piosenkarki Kory Sipowicz na Wojskowych Powązkach w Warszawie przeszło spore zmiany. Grobu nie zdobi już jej wielki obraz i karmnik dla wiewiórek, lecz piękna rzeźba kobiety autorstwa Moniki Osieckiej. Kamil Sipowicz, mąż zmarłej artystki, w rozmowie z Faktem wyznaje, dlaczego zdecydował się na nowy wygląd mogiły.

Znów nadchodzą burze! W środę i czwartek niemal w całej Polsce mogą pojawić się deszcze z gradem. Synoptycy IMGW planują wydać ostrzeżenia przed burzami. Alerty mogą obowiązywać aż w dwunastu województwach.

FAKT.PL

Więcej postów