ŻOŁNIERZE AZOWA WE WROCŁAWIU. W MIEŚCIE ODBYŁY SIĘ PROTESTY

We Wrocławiu pod Konsulatem Generalnym Ukrainy odbył się protest kilkuset osób przeciwko zaproszeniu do miasta żołnierzy z ukraińskiej brygady Azow, która oskarżana jest o odwoływanie się do symboliki neonazistowskiej, a także o zbrodnie wojenne.

W niedzielę 23 lutego na Placu Nankiera przed Konsulatem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu zgromadziło się kilkaset osób sprzeciwiających się zaproszeniu do miasta żołnierzy z brygady Azow, którzy przyjechali do miasta w zeszłym tygodniu i spotkali się z prasą. Żołnierze spotkali się również z ukraińską społecznością we Wrocławiu.

Manifestujący wyruszyli z placu o godzinie 14:00 i szli ulicami św. Katarzyny i Wita Stwosza przed pomnik Aleksandra Fredry na Rynku.

„Polak w Polsce gospodarzem!”, „Anty-Azow! Antynazizm!” „Polska! Polska! Antybanderowska!” – krzyczeli protestujący.

O przyjeździe Azowa do Wrocławia informowaliśmy 15 lutego. Wizyta ma związek ze zbliżającą się trzecią rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę. O sprawie poinformował w piątek serwis Tu Wrocław. We Wrocławiu pojawią się m.in. oficer Jurij Czech, Illia Samoilenko, ratowniczka Marija Czech oraz inni żołnierze brygady.

Grzegorz Braun, kandydat na prezydenta RP poinformował w poniedziałek o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w związku z zapowiedzianą obecnością przedstawicieli batalionu Azow we Wrocławiu.

Brygada Azow początkowo funkcjonowała jako milicja nacjonalistów, a potem batalion ochotniczy. Później oddział został przekształcony w pułk. Wszedł w skład Narodowej Gwardii Ukrainy. Jak informowaliśmy, członkowie Azowa posługiwali się symboliką nazistowską – w tym 36 Dywizji Grenadierów SS Dirlewanger, która pacyfikowała warszawską Wolę podczas Powstania Warszawskiego.  Z powodu neonazistowskich powiązań Azowa Kongres USA zadecydował w 2017 r., że środki z pomocy finansowej dla Ukrainy nie mogą być wykorzystywane przez tę jednostkę. Decyzje tę zmieniono dopiero w ubiegłym roku.

Obecnie przedstawiciele Azowa twierdzą, że pułk nie ma charakteru ideologicznego, a jego kadra dowódcza dawno się zmieniła. Jego żołnierze odegrali istotną rolę w kilkutygodniowej obronie Mariupola, prowadzonej początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosjanie zajęli całe miasto w maju 2022 r.

Na bazie Azowa powstała partia Korpus Narodowy z Andrijem Biłećkim na czele i organizacja paramilitarna Narodowe Drużyny. Jednym z punktów programu tego ugrupowania jest utworzenie związku państw o nazwie Międzymorze, w skład którego wchodziłyby m.in Ukraina i Polska.

Na początku marca 2018 r. Korpus Narodowy zorganizował we Lwowie antypolski marsz związany z rocznicą śmierci kata Polaków, dowódcy UPA Romana Szuchewycza. Przeszedł on ulicami miasta pod hasłem “Miasto Lwów nie dla polskich panów”. Później “Azowcy” przeprowadzili kolejną akcję pod tym hasłem. Jeszcze w 2019 r. brytyjski Bellingcat twierdził, że ludzie Azowa zaangażowani są w działania polityczne. Według FBI, członkowie Azowa “uczestniczyli w szkoleniu i radykalizowaniu organizacji białych suprematystów z USA”.

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*