UE oferuje Ukrainie własną umowę w sprawie surowców

Unia Europejska zaoferowała w poniedziałek 24 lutego Ukrainie własne porozumienie w sprawie minerałów, których wydobywaniem zainteresowany jest Donald Trump. Waszyngton twierdzi, że jest bliski zawarcia umowy z Kijowem, lecz Bruksela wyszła z własną propozycją, która ma być korzystniejsza dla Ukraińców.

— Wartością dodaną oferowaną przez Europę jest to, że nigdy nie będziemy domagać się umowy, która nie jest korzystna dla obu stron — powiedział Stephane Sejourne, europejski komisarz do spraw strategii przemysłowej.

Wyścig o ukraińskie bogactwa

Sejourne stwierdził, że przedstawił konkurencyjną propozycję ukraińskim urzędnikom, z którymi spotkał się w Kijowie podczas wizyty Komisji Europejskiej z okazji trzeciej rocznicy pełnej inwazji Rosji.

— Dwadzieścia jeden z 30 krytycznych materiałów, których potrzebuje Europa, może być dostarczonych przez Ukrainę w ramach partnerstwa korzystnego dla obu stron — powiedział Sejourne cytowany przez agencję prasową AFP.

Prezydent USA Donald Trump tymczasem podejmuje coraz bardziej agresywne działania wobec Ukrainy w celu uzyskania praw do jej bogactw mineralnych. Obecnie domaga się naw

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jak dotąd odmówił podpisania dwóch projektów umów zaproponowanych przez administrację Trumpa, twierdząc, że warunki — które według doniesień „The New York Times” obejmowały rezygnację Kijowa z minerałów, dochodów z ropy i gazu, a także zysków z portów i innej infrastruktury w wysokości 500 mld dol. — były zbyt surowe.

— Nie podpiszę tego, co 10 pokoleń Ukraińców będzie musiało spłacać — powiedział Zełenski na konferencji prasowej w niedzielę 23 lutego.

Mimo to Donald Trump w poniedziałek 24 lutego stwierdził, że „ostateczna umowa” jest „bardzo blisko” i że będzie obejmować „metale ziem rzadkich i różne inne rzeczy”.

Ukraina posiada ogromne złoża krytycznych pierwiastków i minerałów, od litu po tytan, które są niezbędne do produkcji nowoczesnych technologii i są bardzo pożądane w globalnym wyścigu o zasoby.

Posiada również ogromne rezerwy węgla, a także ropy naftowej, gazu i uranu, ale większość z nich znajduje się na terytoriach kontrolowanych przez Rosję.

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*