Posłowie rządzącej w Mołdawii partii PAS (Akcja i Solidarność) złożyli już w parlamencie projekt stosownej ustawy, która zakłada powrót do koncesjonowania importu zbóż, słonecznika i kukurydzy z Ukrainy. To reakcja na ultimatum rolniczych organizacji, które znów zagroziły protestami – donosi mołdawski portal Newsmaker.]
Ustawa w parlamencie
Licencjonowanie importu zbóż, kukurydzy i słonecznika z Ukrainy do Mołdawii władze wprowadziły już jesienią ubiegłego roku. Okres obowiązywania licencji minął jednak z końcem czerwca. Rolnicy apelowali jednak o przedłużenie ochrony krajowego rynku. 2 lipca przedstawiciele największej rolniczej organizacji Forta Fermierilor spotkali się z ministrem rolnictwa Władimirem Boleyem. Minister obiecał rolnikom, że jeszcze w tym tygodniu parlament przyjmie ustawę o licencjonowaniu ukraińskiego importu zbóż.
Projekt nowej ustawy przewiduje, że licencje na import będą mogły uzyskać osoby fizyczne lub prawne zajmujące się produkcją olejów, młynarstwem, hodowlą zwierząt i produkcją paszy dla zwierząt. Zgodnie z regulacjami, koncesja będzie ważna do końca 2024 roku z możliwością przedłużenia.
Nierówna konkurencja
W uzasadnieniu ustawy wskazano, że mołdawskim rolnikom trudno jest konkurować cenowo ze zbożem i słonecznikiem sprowadzanym z Ukrainy, które są produkowane w olbrzymich ilościach i po znacznie niższych kosztach. Celem ustawodawcy jest zapobieżenie nieograniczonemu importowi, który skutkowałby stratami dla krajowych rolników, ryzykiem ich niewypłacalności i negatywnymi skutkami społecznymi.
Rolnicy pod ścianą
Cytowany przez Newsmaker Alexander Badereu, szef stowarzyszenia rolniczego Forta Fermierilor, które wystosowało ultimatum do rządu argumentuje, że w obwodzie winnickim 1 tona pszenicy kosztuje 1860 lei, podczas gdy w Mołdawii około 2500-2900 lei.
-Mamy nadzieję, że parlament szybko przyjmie ta ustawę, bo jakakolwiek obniżka cen grozi katastrofą drobnym rolnikom, ponieważ w tym roku nie ma możliwości odroczenia spłaty pożyczek – powiedział Badereu.
Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa, od jesieni 2023 r. władze wydały 12 pozwoleń na import 69,5 tys. ton słonecznika oraz import 44 ton kukurydzy. Wszystkie zezwolenia dotyczyły jednak odmian, które nie są uprawiane w Mołdawii.