Proces odbudowy Ukrainy tak naprawdę trwa – podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, były minister gospodarki.
- Mamy w obrotach z Ukrainą ogromną nadwyżkę ponad 7 mld euro za ubiegły rok – zaznacza Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, były minister gospodarki.
- Wskazuje przy tym, że mamy także do czynienia z nową rzeczywistością, jeżeli chodzi o obecność Ukraińców w Polsce.
- To ponad 40 tysięcy zarejestrowanych działalności gospodarczych obywateli ukraińskich w Polsce. Blisko 30 tysięcy spółek z kapitałem ukraińskim w Polsce – wylicza Jacek Piechota, który był prelegentem podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w dniach 7-9 maja 2024 roku.
Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, były minister gospodarki, przyznaje, że w relacjach polsko-ukraińskich dzieje się teraz bardzo wiele.
– Przede wszystkim staliśmy się głównym partnerem handlowym Ukrainy. Mamy w obrotach z Ukrainą ogromną nadwyżkę ponad 7 mld euro za ubiegły rok – zaznacza w rozmowie z portalem WNP PL Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, były minister gospodarki.
– Ale mamy też do czynienia z nową rzeczywistością, jeżeli chodzi o obecność Ukraińców w Polsce. Ponad 40 tysięcy zarejestrowanych działalności gospodarczych obywateli ukraińskich w Polsce. Blisko 30 tysięcy spółek z kapitałem ukraińskim w Polsce. Ukraińcy dzisiaj w Polsce generują więcej dochodów do naszego budżetu, niż kosztuje ich utrzymanie, czy wsparcie obecności uchodźców ukraińskich – dodaje Jacek Piechota.
Jacek Piechota zwraca uwagę na to, że jesteśmy mocno spóźnieni, jeżeli chodzi o przygotowanie się do odbudowy Ukrainy.
– Proces odbudowy Ukrainy tak naprawdę trwa – podkreśla Jacek Piechota.
– To jest proces, który Ukraińcy prowadzą na bieżąco. Tam wciąż obecne są firmy z Zachodu, które uczestniczą w wielu projektach. Przykładem słynny most w Buczy zniszczony w pierwszych dniach agresji, a dzisiaj odbudowany, funkcjonujący i Bucza tętniąca życiem. Zatem jesteśmy spóźnieni, bo brakuje nam dzisiaj decyzji dotyczących wsparcia finansowego naszych przedsiębiorców. Brakuje funduszu inwestycyjnego, który by wspierał możliwości inwestycyjne polskich firm. I co ogromnie ważne, który byłby naszym wkładem pozwalającym sięgnąć do instrumentów unijnych – zaznacza Jacek Piechota.
Żródło: wnp.pl