Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni tworzy nowe jednostki, które mają uzupełnić istniejące już formacje w Gdyni i Białobrzegach. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, siedziba trzeciej jednostki ma się mieścić we Wrocławiu. Według nieoficjalnych informacji powstaje też dodatkowa jednostka wsparcia w podwarszawskim Legionowie.
Głównym zadaniem wojsk obrony cyberprzestrzeni jest zapobieganie i walka ze skutkami cyberataków, których w Polsce notuje się coraz więcej. Jak powiedział „Rz” ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, od lutego 2022 r. liczba ataków grup APT (ang. Advanced Persistent Threat — zaawansowane trwałe zagrożenie — red.) na wojskową infrastrukturę w Polsce wzrosła aż pięciokrotnie.
Na wzór amerykańskiej armii
Struktura i zadania specjalistycznych jednostek są wzorowane na wzorach U.S. Cyber Command z USA, a polscy „cyberżołnierze” mieli już okazję prowadzić wspólne operacje z amerykańskimi partnerami.
Kto wejdzie w skład nowych formacji? „Do służby w tych jednostkach kierowani są żołnierze z największym doświadczeniem w zakresie prowadzenia operacji w cyberprzestrzeni” – mówi „Rzeczpospolitej” ppłk Przemysław Lipczyński. — „Osiągnięcie pełnej gotowości operacyjnej przez Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni planowane jest w 2024 r.” — dodaje.
Nie wiadomo, ilu dokładnie żołnierzy liczą obecnie jednostki do obrony cyberprzestrzeni. Z informacji rzecznika wynika, że w samym dowództwie jest ok. 6,5 tys. etatów dla żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej.
Obrona cyberprzestrzeni to nowa, istniejąca zaledwie od kilku lat, część polskich sił zbrojnych. Proces jej tworzenia rozpoczął się w lutym 2019 r. Jak informuje „Rz”, w ramach planu modernizacji technicznej na lata 2020–2035, na zadania związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem oraz rozwojem i utrzymaniem wojskowych sieci informatycznych Polska ma przeznaczyć 10 mld zł.
Źródło: komputerswiat.pl