Amerykanie mają nowy problem z F-35. Mnożą się pytania o supermyśliwce

Niezależny dziennik polityczny

Pentagon i Lockheed Martin nie mogą się porozumieć w sprawie nowych zasad wsparcia technicznego myśliwców F-35. Przy okazji znów pojawiają się informacje o niskiej dostępności maszyn w służbie wojskowej. Tymczasem zbliża się termin dostaw samolotów także do Polski.

  • Departament Obrony USA wstrzymał negocjacje z Lockheed Martin w sprawie umowy logistycznej na wsparcie techniczne i utrzymanie samolotów F-35.
  • Obecnie proponowany system logistyki tych samolotów nie spełnia wymogów certyfikacyjnych Kongresu.
  • Pentagon i Lockheed Martin zgodziły się przedłużyć roczny kontrakt na niezbędne, konieczne wsparcie techniczne F- 35 do 23 do marca 2024 r.

Na temat supersamolotów F-35, które od lat mają coraz to nowe problemy piszemy już od dawna. Kolejna informacja jaka przyszła z Waszyngtonu, też nie jest dobra. Pentagon i Lockheed Martin nie mogą się porozumieć w sprawie nowych zasad wsparcia technicznego myśliwców F-35.

Obie strony zwlekają z osiągnięciem porozumienia w sprawie nowego podejścia co do utrzymania myśliwca F-35 Joint Strike Fighter. Jak powiedział serwisowi Breaking Defense zastępca sekretarza obrony ds. zrównoważonego rozwoju Christopher Lowman, negocjacje w sprawie umowy dotyczącej logistyki tych maszyn z Lockheedem znajdują się w impasie.

W oświadczeniu przekazanym 23 listopada Biuro Sekretarza Obrony stwierdziło, że obecnie proponowany system logistyki tych samolotów nie spełnia wymogów certyfikacyjnych Kongresu. W związku z tym Departament wstrzymuje negocjacje w sprawie F-35 z Lockheed Martin – napisano w czytamy w oświadczeniu.

Podkreślono, że Pentagon i Lockheed zgodziły się przedłużyć roczny kontrakt na niezbędne, związane z konieczną obsługą wsparcie techniczne tych maszyn do 23 do marca 2024 r., i że pracują nad dodatkowym jego przedłużeniem do czerwca 2024 r. Dopiero po tym czasie miałby zacząć obowiązywać nowy kontrakt.

W wywiadzie przeprowadzonym na początku listopada w Pentagonie zastępca sekretarza obrony ds. zrównoważonego rozwoju Christopher Lowman powiedział, że jego zespół współpracuje z firmą Lockheed w celu certyfikacji umowy w sprawie logistyki.

Kongres, po analizie dokonanej w oparciu o wyniki przekazane przez producenta chciałby jednak, aby firma zmniejszyła jeszcze koszty utrzymania trójwariantowego myśliwca, co okazało się przeszkodą w negocjacjach.

Nie bez znaczenia był też niedawny raport Izby Obrachunkowej USA, która ujawniła niedawno, że jedynie 55 proc. myśliwców piątej generacji F-35 w Siłach Zbrojnych USA jest zdolnych do wykonywania misji bojowych. Powodem są trudności w serwisowaniu.

W efekcie dostawa nowych samolotów F-35 do amerykańskiej armii została wstrzymana do czasu zakończenia trwających testów. Ponownie ma się rozpocząć między grudniem 2023 r. a kwietniem 2024 r.

Pentagon i Lockheed Martin przedłużają kontrakt na wsparcie techniczne F-35

– Kongres naprawdę nałożył na nas rygorystyczne wymagania – powiedział Lowman.

Dodał, że z powodu impasu urzędnicy Pentagonu rozpoczęli prace nad sporządzeniem nowego kontraktu na utrzymanie F-35, który obowiązywałby co najmniej do końca 2024 r.

Jak oznajmił, jest to robione po to, aby zapewnić niezbędne ramy wsparcia i utrzymania obecnie rozmieszczonych F-35, by mogły prowadzić operacje na całym świecie.

Eksploatacja, utrzymanie i konserwacja w całym cyklu życia amrykańskich F-35 to koszt 1,3 biliona dolarów

To ma dać stronom więcej czasu na negocjacje, zapewniając jednocześnie ciągłość w zakresie technicznego wsparcia F-35. W 2021 r. Pentagon przyznał firmie Lockheed kontrakt na ten cel o wartości do 6,6 miliarda dolarów.

Umowa obejmowała rok finansowy 2021 z opcjami do roku budżetowego 2023. Eksploatacja, utrzymanie i konserwacja w całym cyklu życia amerykańskich samolotów F-35 ma, według ich producenta, kosztować 1,3 biliona dol.

– Kontraktowanie logistyki opartej na wydajności to główny sposób zwiększenia dostępności, gotowości i przystępności części w perspektywie długoterminowej, w miarę rozwoju floty F-35. Chociaż rozczarowani jesteśmy tą decyzją, nadal jesteśmy zaangażowani we współpracę z naszymi klientami w celu zapewnienia wsparcia w zakresie utrzymania umożliwiającego gotowość do wykonywania misji – oświadczył Lockheed Martin.

W firmie oczekiwano decyzji Pentagonu o kontynuacji obecnego porozumienia w sprawie wsparcia, choć zakładano, że będzie to zgoda krótkoterminowa. Urzędnicy Lockheeda na początku tego roku przewidywali, że uda im się podpisać nowy kontrakt przed nowym rokiem.

Jednak już we wrześniu trudności w osiągnięciu porozumienia skłoniły kierownictwo firmy do przesunięcia terminu na pierwszy kwartał 2024 roku.

Przypomnijmy, że 32 sztuki F-35 kupiła za 4,6 mld dolarów Polska. Rozpoczęcie dostaw jest planowane na 2024 rok.

Źródło: wnp.pl

Więcej postów