Inflacja HICP, czyli zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych, w strefie euro spadła we wrześniu 2023 r. do 4,3 proc. rok do roku z 5,2 proc. zanotowanych w sierpniu — podał unijny urząd statystyczny Eurostat, prezentując finalne dane. To najniższy poziom od listopada 2021 r.
Odczyt okazał się zgodny ze wstępnymi danymi, które poznaliśmy pod koniec września i które stanowiły lekko pozytywne zaskoczenie względem pierwotnych prognoz (oczekiwano 4,5 proc.). W ujęciu miesięcznym inflacja HICP w strefie euro spowolniła do 0,3 proc. z 0,5 proc. w sierpniu.
„We wrześniu największy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miały usługi (+2,05 pkt proc.), a następnie żywność, alkohol i wyroby tytoniowe (+1,78 pkt proc.), towary przemysłowe nieenergetyczne (+1,06 pkt proc.) i energia (-0,55 pkt proc.)” — podał Eurostat.
Inflacja bazowa, czyli indeks wyłączający ceny energii, paliw i żywności, we wrześniu spadła w strefie euro do 4,5 proc. rok do roku z 5,3 proc. notowanych w sierpniu. Odczyt jest zgodny z prognozami i choć najniższy od września 2022 r., to wciąż wyraźnie powyżej celu Europejskiego Banku Centralnego (2 proc.). W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa spowolniła do 0,2 proc. z 0,3 proc. w sierpniu, zgodnie z prognozami. Po zannualizowaniu dałoby to około 2,4 proc. inflacji bazowej, co byłoby już wynikiem bliskim celu.
W całej Unii Europejskiej inflacja HICP spadła we wrześniu do 4,9 proc. rok do roku z 5,9 proc. zanotowanych w sierpniu. To najniższy poziom od października 2021 r.
Najniższe roczne wskaźniki inflacji HICP odnotowano w Holandii (-0,3 proc., co oznacza deflację, czyli ceny wręcz są niższe niż rok temu), Danii (0,6 proc.) i Belgii (0,7 proc.). Najwyższe roczne wskaźniki odnotowano na Węgrzech (12,2 proc.), w Rumunii (9,2 proc.) i na Słowacji (9,0 proc.). W porównaniu z sierpniem roczna inflacja spadła w dwudziestu jeden państwach członkowskich, w jednym pozostała stabilna, a w pięciu wzrosła.
W Polsce inflacja HICP spadła do 7,7 proc. rok do roku z 9,5 proc. w sierpniu, co oznacza piąty najwyższy wynik w Unii Europejskiej i o 2,8 pkt proc. wyższy od średniej unijnej. W ujęciu miesięcznym wskaźnik cen konsumpcyjnych spadł o 0,1 proc., co oznacza nieznaczną deflację. W Czechach inflacja HICP wyniosła 8,3 proc. rok do roku, a w Niemczech 4,3 proc.
Źródło: businessinsider.com.pl