Adwokaci i radcowie ostro o wniosku PiS do TK w sprawie ich samorządów

Adwokaci i radcowie ostro o wniosku PiS do TK w sprawie ich samorządów

Ustrój samorządów zawodowych nie może być modyfikowany w sposób, który może naruszać konstytucyjne wolności i prawa oraz zasady ustrojowe państwa – czytamy w uchwałach Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych, w którym oba samorządy wskazują na bezzasadność i szkodliwość wniosku skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego przez grupę posłów PiS i Solidarnej Polski.

Oba samorządy postanowiły zwrócić się do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej z wnioskiem o umożliwienie przedstawienia swoich stanowisk w tej sprawie.

Grupa posłów, której liderem jest adwokat Piotr Sak z Solidarnej Polski, zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepis o przynależności do izby adwokackiej lub radców prawnych, właściwej dla miejsca zamieszkania lub siedziby kancelarii (sygn. akt K 6/22). Posłowie sugerują, że dzisiejsza struktura samorządu adwokatów i radców prawnych, oparta na regionalnych izbach, może naruszać konstytucyjne zasady swobody zrzeszania się i prowadzenia działalności gospodarczej.

Wnioskodawcom nie podoba się m.in. reguła przymusowego członkostwa w regionalnej izbie, na terenie której radca czy adwokat mieszka albo prowadzi działalność.

Jeśli TK uzna zaskarżone przepisy za niekonstytucyjne, może się okazać, że nie ma organu, który mógłby sprawować skuteczną kontrolę nad działaniami adwokatów i radców.

4 lipca stanowisko w sprawie wniosku do TK zajęły Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz wszystkie Rady Okręgowych Izb Radców Prawnych w Polsce oraz Okręgowe Rady Adwokackie.

Więcej postów