MON ogłasza konkurs na bezzałogowce

dziennik polityczny

Ministerstwo Obrony Narodowej razem z Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Marynarki Wojennej, Lotniczą Akademią Wojskową i Akademią Wojsk Lądowych organizuje konkurs na projekt bezzałogowego systemu powietrznego, bezzałogowego systemu lądowego i bezzałogowego systemu morskiego.

Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje konkurs we współpracy z uczelniami wojskowymi . Celem jest realizacja projektu bezzałogowego systemu powietrznego, bezzałogowego systemu lądowego i bezzałogowego systemu morskiego. Wszystkie projekty mają mieć zastosowanie związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Ministerstwo oferuje 50 000 zł nagrody głównej za wygraną pracę. Prace należy złożyć do 11 marca 2022 roku.

Konkurs jest kierowany do studentów i doktorantów, którzy mogą składać pracę indywidualnie lub zespołowo, ale nie muszą się ograniczać tylko do jednego projektu konkursowego. Tematyka konkursu jest związana z technologiami, techniką i inżynierią wykorzystywaną w projektowaniu i konstruowaniu urządzeń, podsystemów i systemów znajdujących zastosowanie w powietrznych, lądowych i/lub morskich platformach bezzałogowych oraz powiązanych z nimi stacjach kierowania i kontroli.

Można startować w 4 kategoriach:

I. operacyjno-rozpoznawcze – projekt oceniany pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz śledzenia obiektu/celu, możliwości monitorowania i kontroli obszaru zainteresowania, np. granic lub strefy przybrzeżnej, wsparcia;

II. bojowe – projekt oceniany pod kątem możliwości przenoszenia i użycia środków bojowych/środków rażenia;

III. amunicja krążąca – projekt oceniany pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz ataku na wyznaczony cel poprzez autodestrukcję;

IV. wsparcia – projekt oceniany pod kątem możliwości ewakuacji, dostawy amunicji, wyposażenia, środków medycznych i żywności do wysuniętych stanowisk wojsk własnych.

Jak zaznacza się w wymaganiach projekt nie może być urządzeniem już komercyjnie dostępnym, ale do jego zrobienia mogą posłużyć elementy, układy i komponenty ogólnodostępne. Do konkursu może zostać zgłoszony zarówno demonstrator technologii/elementy demonstratora technologii, jak i projekt modernizacji już istniejącej konstrukcji.

Wymaganiem początkowym jest przedstawienie koncepcji i kosztorysu projektu. Wtedy eksperci Ministerstwa Obrony Narodowej wybiorą najlepszą pracę. Zwycięzcy otrzymają fundusze na realizację swojego projektu lub projektów. Wartość nagrody głównej w każdej kategorii wynosi 50 000 zł.

Konkurs koordynuje Dział Spraw Studenckich WAT. Projekty należy dostarczyć 11 marca 2022 r. do DSS (bud.100 wejście „G” pok.93).

defence24.pl

Więcej postów