TSUE odrzucił skargi Polski i Węgier w sprawie mechanizmu “pieniądze za praworządność”

Dziennik polityczny

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił w środę skargi polskiego i węgierskiego rządu przeciwko nowemu mechanizmowi łączącemu fundusze europejskie z poszanowaniem praworządności. Po tej decyzji planowana jest debata z udziałem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen na temat stosowania mechanizmu.

W środę w Luksemburgu ogłoszony został wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiejw sprawie mechanizmu łączącego fundusze europejskie z poszanowaniem praworządności. TSUE zdecydowało o odrzuceniu skargi rządów w Warszawie i Budapeszcie. 

W listopadzie 2021 roku rzecznik generalny TSUE Manuel Campos Sanchez-Bordona ocenił, że “należy oddalić skargi Węgier i Polski na system warunkowości”.

Po decyzji – około godziny 15 – planowana jest debata z udziałem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen na temat stosowania mechanizmu.

Ma ona związek między innymi z tym, że Rada Europejska zwróciła się do Komisji o opracowanie wytycznych dotyczących stosowania mechanizmu i zastrzegła, że będzie on mógł zostać uruchomiony dopiero po przyjęciu tych wytycznych.

Polska i Węgry przeciwko stosowaniu mechanizmu warunkowości

Liderzy państw Unii Europejskiej porozumieli się w grudniu 2020 roku w sprawie wieloletniego budżetu, funduszu odbudowy oraz mechanizmu warunkowości. Rozporządzenie w sprawie uwarunkowań dotyczących praworządności, mające na celu ochronę funduszy UE przed ich ewentualnym niewłaściwym wykorzystaniem, weszło w życie 1 stycznia 2021 roku.

Jednak Polska i Węgry 11 marca 2021 roku zaskarżyły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ten mechanizm. Według polskich rządzących rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości wprowadza polityczną ocenę państw członkowskich na podstawie nieskonkretyzowanych zasad i nie określa żadnych mierzalnych kryteriów spełnienia warunków państwa prawnego.

We wtorek sejmowa komisja zarekomendowała stanowisko, zgodnie z którym unijne przepisy, które umożliwiły stworzenie mechanizmu wiążącego dostęp do środków UE z praworządnością, są niezgodne z konstytucją. Rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym w tej sprawie ma odbyć się w środę.

TVN24.PL

Więcej postów

1 Komentarz

Komentowanie jest wyłączone.