887 proc. podwyżki taryfy za gaz. „Prosimy nie pytać nas w najbliższym czasie, dlaczego pieczywo zdrożało”

887 proc. podwyżki taryfy za gaz

„Prosimy nie pytać nas w najbliższym czasie, dlaczego pieczywo zdrożało” – napisała Piekarnia Kuźmiuk na Facebooku. Działająca od 1944 r. firma dodaje, że myśli nad dalszymi działaniami po tym, jak otrzymała podwyżkę taryfy na gaz o 887 proc.

„Nowa taryfa na gaz. Podwyżka dla nas 887 proc.” – czytamy w poście opublikowanym przez Piekarnię Kuźmiuk. To najstarsza piekarnia w Lublinie, działająca od 1944 r. „Prosimy nie pytać nas w najbliższym czasie, dlaczego pieczywo zdrożało. Co dalej? Myślimy” – dodano.

Podwyżki cen gazu. Rodzinna piekarnia skarży się na wzrost taryfy

„Nigdy nie korzystaliśmy z pośredników. Cenę 0,79 zaoferował nam nasz odwieczny dostawca PGNIG. (…) to marża niemal 100 proc. do ceny, jaką obecnie płaci na giełdach. Łaskawy PGNIG…” – czytamy dalej w odpowiedzi na jeden z komentarzy internautów.

Z jakiegoś powodu ceny gazu „domowego”, podlegają regulacji URE (Urząd Regulacji Energetyki), a ceny gazu dla firm nie. Nadto są uznaniowe. PGNiG może każdemu przedsiębiorcy, szczególnie małemu, za którym nie stoi siła korporacji, „przydzielić” cenę wg uznania. W ramach jakichś tam widełek – napisała Piekarnia Kuźmiuk w kolejnej odpowiedzi.

Piekarnia Kuźmiuk: tak się dalej działać nie da

Redakcja money.pl skontaktowała się z Piekarnią Kuźmiuk. Firma nie otrzymała jeszcze rachunku, ale została powiadomiona o aktualizacji wysokości stawek za gaz.

– Mamy informację od opiekuna klientów VIP o tym, że stawka za jednostkę gazu dla nas wzrosła z 8 gr do 79 gr. Sami z niepokoju we wtorek skontaktowaliśmy się z naszym opiekunem, bo ostatnie dni oczekiwania na wyrok były dla nas ciężkie. Ponieważ PGNiG może w miarę dowolnie, pewnie w jakiś widełkach, wyznaczać ceny odbiorcom innym niż gospodarstwa domowe, to liczymy, że uda nam się cokolwiek jeszcze wynegocjować, choć to może naiwne – mówi nam Katarzyna Goławska, współwłaścicielka Piekarni Kuźmiuk.

Jeżeli nic się nie zmieni, to nie mogę powiedzieć nic poza tym, że tak się dalej działać nie da. I szkoda ogromna, że mimo iż dziadek i ojciec przetrwali straszne lata 40., stalinizm, tata prowadził firmę 50 lat i nie dał się PRL-owi, domiarom, reglamentacjom itd., to my nie przetrwamy „dobrej zmiany – dodaje Goławska.

"Nie pytajcie, dlaczego pieczywo zdrożało". Piekarnia dostała 887 proc. podwyżki taryfy za gaz
Wejście do sklepu przy ul. Furmańskiej w Lublinie w latach 70. XX wieku. „Mamy klientów, którzy przychodzili do nas wtedy i są z nami do dziś” – czytamy na Facebooku. (Materiały prasowe, Piekarnia Kuźmiuk)
"Nie pytajcie, dlaczego pieczywo zdrożało". Piekarnia dostała 887 proc. podwyżki taryfy za gaz
Wnętrze sklepu dziś (Materiały prasowe, Piekarnia Kuźmiuk)

Jej zdaniem szanse na to, że uda się obniżyć nową taryfę, są nikłe. – Nie sądzę, aby rząd i PGNiG się z tego wycofali. Sprzedawca gazu może negocjować stawki, dlatego my nie wiemy, ile od teraz zapłacą za gaz inni, znamy tylko swoją stawkę. Tradycyjne pieczywo, które nie jest odpiekane, a wypiekane, pochłania ogromne ilości energii. Jedyny sposób, w jaki klienci mogą pomóc, to kupowanie codziennego pieczywa właśnie w takich małych, lokalnych piekarniach – przekonuje przedsiębiorczyni.

Dodaje, że rosnące ceny gazu nie są jedynymi obciążeniami, które spadły na przedsiębiorców.

– Proszę też pamiętać, że u nas pracują fachowcy. Nie wyrabiają pieczywa maszynowo, tylko ręcznie, sami przygotowują ciasto, kręcą chleb i odrabiają bułki. To są unikalne umiejętności i takich pracowników nie ma na rynku. Zmiany wynikające z Polskiego Ładu uderzają w nich oraz w uczciwie pracujących przedsiębiorców – dodaje Katarzyna Goławska.

"Nie pytajcie, dlaczego pieczywo zdrożało". Piekarnia dostała 887 proc. podwyżki taryfy za gaz
Katarzyna Goławska podkreśla, że piekarze wyrabiają ciasto ręcznie (Materiały prasowe, Piekarnia Kuźmiuk)

„Zapłacić za prąd i gaz lub zwolnić pracowników”

Na problem rosnących cen gazu dla przedsiębiorców wskazują też czytelnicy money.pl w komentarzach pod artykułami.

Co z firmami, którym koszty prądu i gazu skoczyły z dnia na dzień o 500 proc. czy 1000 proc. (dla osób prywatnych jest mniej, bo 24 proc. i 54 proc.)? Przecież podwyżka z 2-3 tys. zł miesięcznie do 20 tys. zł to samobójstwo dla firm. Ja stoję przed wyborem: zapłacić za prąd i gaz lub zwolnić kilku pracowników – napisał internauta Tomasz.

Rzecznik rządu: podwyżkom cen gazu winne Gazprom i polityka UE

Polski rząd jednoznacznie wskazuje winnego rosnących cen gazu, co dotyka nie tylko polskich odbiorców. Piotr Müller stwierdził, że są to: szantaż gazowy ze strony Rosji, związany ze zbliżającym się uruchomieniem gazociągu Nord Stream2, a także nieefektywna i źle przemyślana polityka UE, „a konkretnie rynek manipulacji cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla”.money.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

  1. Juz slysze innych aby sie zgadać i nie placic tych rachunkow, przeciez polowie kraju nie odetna gazu czy prądu. Anulacja dlugow i zmiana systemu na darmową energie

Komentowanie jest wyłączone.