Od 23:59 w niedzielę 5 grudnia do końca piątku 10 grudnia w całej Polsce obowiązuje stopień alarmowy ALFA-CRP – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Co to oznacza?
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP dotyczący cyberprzestrzeni na obszarze całego kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wyjaśniło, że wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 (The UN Internet Governance Forum), który odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Stopień alarmowy CRP. „Sygnał do zachowania szczególnej czujności”
„Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności” – poinformowało RCB. „Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej” – dodano w komunikacie.
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP, dotyczący cyberprzestrzeni. Jest to najniższy z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.https://t.co/0hjxQzYhDg pic.twitter.com/iWsFEEBx9s
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) December 4, 2021
Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF2021. Co to za wydarzenie?
Szczyt Cyfrowy ONZ – IGN to forum, którego celem jest dyskusja o rozwoju internetu. Polska po raz pierwszy jest gospodarzem tego wydarzenia. „W Światowym Forum Zarządzania Internetem 2021 udział wezmą ustawodawcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele świata nauki i organizacji pozarządowych. Kilka tysięcy osób z całego globu będzie dyskutować o możliwościach i wyzwaniach stawianych przez internet, a także sposobach pełnego wykorzystania jego potencjału” – czytamy na stronie rządu.
Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021 odbędzie się w dniach 6-10 grudnia 2021 roku, z kolei w dniach 10-12 grudnia zorganizowane zostanie tzw. IGF After Party. Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć pod tym adresem.