Badanie przeprowadziła grupa United Surveys. Respondenci zostali zapytani, czy Polska powinna być dalej członkiem UE. Odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 68,6 proc. badanych. „Raczej tak” odpowiedziało 19,5 proc. uczestników sondażu. Tym samym liczba osób opowiadających się za pozostaniem Polski w UE wynosiła łącznie 88,1 proc.
Z kolei za opuszczeniem Wspólnoty jest w sumie 7,2 proc. ankietowanych. Odpowiedzi „zdecydowanie nie” udzieliło 3,8 proc. respondentów, a na odpowiedź „raczej nie” wskazało 3,4 proc. badanych.
Tymczasem niespełna 5 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.
Jak pokazało badanie, poparcie za pozostaniem we Wspólnocie rozkłada się niemal identycznie między obie płcie. „Za” jest zarówno 88 proc. pytanych kobiet, jak i 88 proc. pytanych mężczyzn. Różnica jest jednak w przypadku opowiedzenia się za wyjściem z UE. 10 proc. kobiet chce opuszczenia Wspólnoty, podczas gdy tylko 5 proc. mężczyzn opowiada się za takim rozwiązaniem.
Z kolei analiza odpowiedzi przez pryzmat grup wiekowych wskazała, że największy odsetek poparcia – aż 100 proc. – za pozostaniem w UE jest wśród osób powyżej 70. roku życia. Kolejną grupą, która zdecydowanie chce pozostania we Wspólnocie, to osoby młode w wieku od 18-29 lat. Tutaj twierdząco odpowiedziało aż 95 proc. badanych.
Najwięcej zwolenników „polexitu” jest natomiast w grupie respondentów między 40. a 49. rokiem życia. Za wyjściem z UE opowiedziało się 14 proc. z nich. Z kolei największy odsetek niezdecydowanych jest w grupie osób od 50. do 59. roku życia. Zdania w tej sprawie nie ma aż 21 proc. z nich.
W badaniu respondenci udzielali odpowiedzi także na pytanie, czy wyjście Polski z UE jest realnym scenariuszem. 8,4 proc. ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”. Odpowiedzi „raczej tak” udzieliło z kolei 21,3 proc. badanych. W taką możliwość rozwoju wydarzeń nie wierzy 57,2 proc. pytanych, a 13,1 proc. nie ma zdania w tej kwestii.
W przypadku tego pytania również rozkład między kobietami i mężczyznami w przypadku odpowiedzi twierdzącej jest podobny. Za realne wyjście Polski z UE uznaje 30 proc. kobiet i 29 proc. mężczyzn. Nie wierzy z kolei w taką możliwość więcej mężczyzn, bo aż 69 proc. Taki scenariusz nierealny uznaje także 47 proc. kobiet
Najwięcej niewierzących w wyjście Polski z UE jest wśród osób w przedziale wiekowym 30-39 lat. Z kolei największy odsetek ankietowanych za taką możliwością opowiada się w grupie 40-49 lat.
Za realne wyjście Polski z UE uznaje 30 proc. kobiet i 29 proc. mężczyzn. Za nierealny taki scenariusz uznaje 47 proc. kobiet 69 proc. mężczyzn.
Sondaż przeprowadzono w piątek 10 września, metodą wywiadu telefonicznego, na grupie tysiąca osób.
Źródło: RMF FM
Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści.