USA: administracja Bidena chce sądownie zablokować zakaz aborcji w Teksasie

Departament Sprawiedliwości pozwał Teksas za przyjęcie nowego prawa stanowego, które zakazuje aborcji po wykryciu bicia serca u dziecka, argumentując, że zostało ono uchwalone wbrew konstytucji.

Jak podaje agencja Reutera, pozew Departamentu Sprawiedliwości złożony w sądzie federalnym w Teksasie wnosi o stwierdzenie, że teksańskie prawo jest nieważne i nie można go egzekwować.

„Ustawa jest wyraźnie niekonstytucyjna w świetle wieloletniego precedensu Sądu Najwyższego” – powiedział prokurator generalny Merrick Garland na konferencji prasowej sygnalizując złożenie pozwu.

Departament Sprawiedliwości twierdzi, że ustawa bezprawnie narusza konstytucyjne prawa kobiet (tj. „prawo” do aborcji) i narusza konstytucyjną klauzulę, która mówi, że prawo federalne ma wyższość nad prawem stanowym.

Jak podaje agencja Associated Press, teksańska ustawa, znana jako SB8, zabrania aborcji, gdy lekarze wykryją aktywność serca u dziecka, co dzieje się zwykle około szóstego tygodnia ciąży. Sądy blokowały innym stanom nakładanie podobnych ograniczeń, ale teksańska ustawa znacznie się od nich różni, ponieważ pozostawia egzekwowanie prawa obywatelom w drodze pozwów cywilnych. Każdy, kto stwierdzi złamanie zakazu aborcji, może wystąpić z pozwem żądając wypłaty co najmniej 10 tys. dolarów. Już spowodowało to, że około 20 klinik aborcyjnych w Teksasie tymczasowo przestało oferować swoje usługi.

Jak  podawaliśmy  , 1 września w Teksasie zaczęła obowiązywać ustawa zakazująca aborcji po wykryciu u nienarodzonego dziecka bicia serca. Stało się tak, ponieważ Sąd Najwyższy USA wstrzymywał się z rozpatrzeniem wniosku o zablokowanie ustawy. Później Sąd Najwyższy stosunkiem głosów 5:4 utrzymał teksańskie przepisy w mocy.

CZYTAJ TAKŻE:  Biden oburzony zaostrzeniem prawa aborcyjnego w Teksasie  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!