Pracodawca sprawdzi szczepienia nie tylko pracowników

firma sprawdzi, czy pracownik i klienci są zaszczepieni

Jest roboczy projekt nowelizacji ustawy, który ma umożliwić pracodawcom dostęp do informacji o tym, którzy pracownicy, a nawet usługobiorcy, są zaszczepieni – pisze portal Prawo.pl, według którego przepisy zostały przygotowane na wzór francuski. Rząd ma się zająć projektem rozporządzenia na swoim pierwszym posiedzeniu we wrześniu.

  • Projekt zakłada, że firma będzie miała prawo sprawdzać, czy jej pracownicy oraz klienci są zaszczepieni przeciw COVID-19
  • W przypadku pracowników chodzi m.in. o możliwość przesunięcia niezaszczepionych na stanowiska niezwiązane z bezpośrednią obsługą klienta albo wysłanie na urlop bezpłatny
  • Rząd ma się zająć projektem na pierwszym posiedzeniu we wrześniu

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło serwisowi Prawo.pl, że trwają prace nad projektem, który daje pracodawcom możliwość sprawdzenia, czy ich pracownicy są zaszczepieni. Resort uspokaja jednak, że nie chodzi o to, by firma mogła zwolnić niezaszczepionego pracownika.

”Nikt nie wprowadza do przepisów prawa do zwolnienia niezaszczepionych, ale o to, aby np. do kontaktu z klientami byli kierowani zaszczepieni pracownicy, a ci niezaszczepieni zostali oddelegowani do innych zadań” – twierdzi Ministerstwo Zdrowia, cytowane przez portal.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Został już wpisany do

Zgodnie z założeniami projektu, w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca będzie mógł delegować te osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny. „Przewiduje się również możliwość oczekiwania powyższych informacji przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą ubiegającą się o pracę”, czytamy.

Na wzór francuski. Przepisy pozwolą firmom sprawdzać, kto jest zaszczepiony

Dodatkowo, projektowane regulacje mają dawać możliwość weryfikacji przez przedsiębiorców, czy osoby korzystające z ich usług są zaszczepione przeciwko COVID-19.

”W celu weryfikacji statusu zdrowotnego będzie możliwość stosowania aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywania zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia. Będą one mogły być wydawane przez osoby wykonujące zawód medyczny. Fotografie będą pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych”

prawo.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!