Biały Dom: Prawa osób LGBT oficjalnym priorytetem polityki zagranicznej USA. Biden wezwał do działań

Biały Dom: Prawa osób LGBT oficjalnym priorytetem polityki zagranicznej USA. Biden wezwał do działań

Walka z homofobią i przejawami dyskryminacji osób LGBT są oficjalnie priorytetem polityki zagraniczne Stanów Zjednoczonych – wynika z oficjalnego dokumentu opublikowanego przez Biały Dom. „Nakazuję wszystkim instytucjom rządu działającym poza granicami kraju, by zapewniły, że dyplomacja Stanów Zjednoczonych oraz organizacje pomocowe będą promowały i chroniły prawa osób LGBT+” – pisze w nim Joe Biden.

Zgodnie z dokumentem opublikowanym na oficjalnej stronie Białego Domu, prezydent Joe Biden polecił agencjom rządowym USA – od dyplomacji po wojsko – by priorytetem polityki zagranicznej była walka z przejawami prześladowania społeczności LGBT. „Celem Stanów Zjednoczonych będzie dążenie do położenia kresu przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową lub ekspresję płciową” – czytamy w Memorandum Bezpieczeństwa Narodowego (jest ono uzupełnieniem poprzedniego dokumentu podpisanego 6 grudnia 2011 roku).

USA. Joe Biden podpisał dokument ws. polityki zagranicznej. Celem walka z homofobią na świecie 

Dokument podpisany przez Bidena precyzuje, że USA chcą dawać innym krajom przykład we wspieraniu praw człowieka – a wśród nich są także prawa osób LGBT – m.in. osób homoseksualnych, biseksualnych, transpłciowych, queer czy interseksualnych (prawa społeczności LGBT nie były wymienione w wersji dokumentu z 2011 roku).

Wszyscy ludzie powinni być traktowani z szacunkiem i godnością oraz powinni móc żyć bez strachu, bez względu na to, kim są i kogo kochają. Na całym świecie odważni aktywiści wspierający społeczność LGBT walczą o równe prawa, wolność od przemocy i uznanie ich podstawowych praw człowieka. Stany Zjednoczone zajmą czołową pozycję w tej walce

Nakazuję wszystkim instytucjom rządu działającym poza granicami kraju, by zapewniły, że dyplomacja Stanów Zjednoczonych oraz organizacje pomocowe będą promowały i chroniły prawa człowieka osób LGBT+

– pisze Biden, podkreślając konieczność „zakazu dyskryminacji osób LGBT”. Jak dodaje, USA będą „chronić prawa człowieka na całym świecie i zwalczać dyskryminację osób LGBT za granicą”.

Prezydent USA nakazał też rządowym agencjom, by raportowały przypadki łamania praw osób LGBT, do których dochodzi w innych krajach.

Jednocześnie – jak podaje agencja Reutera – na oficjalnej stronie Białego Domu, w polu „kontakt”, dodano neutralne pod względem płci zaimki – od teraz osoby, które nie identyfikują się z żadną z nich, nie będą musiały wybierać w formularzu zaimka „on” lub „ona”, by skontaktować się z administracją USA.

Amerykańskie media wskazują, że stanowisko Bidena to kolejny przejaw zdecydowanego odejścia od polityki Donalda Trumpa, który negował tożsamość płciową i m.in. zakazał osobom transpłciowym wstępowania do wojska. Jeszcze na początku stycznia Biden wezwał szkoły do umożliwienia sportowcom transpłciowym uczestniczenia w zawodach sportowych w kategorii zgodnej z ich tożsamością. 

gazeta.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!