Zmarła Lidia Markiewicz-Ziental ps. Lidka – sanitariuszka, najmłodszy żołnierz batalionu Armii Krajowej „Zośka”

O śmierci poinformowało w czwartek Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Mjr Lidia Markiewicz-Ziental ps. Lidka dwukrotnie została odznaczona Krzyżem Walecznych.

„Wraz z pogrążoną w smutku rodziną informujemy, że na wieczną służbę odeszła major w stanie spoczynku Lidia Markiewicz-Ziental ps. Lidka. Była sanitariuszką, najmłodszym żołnierzem batalionu Armii Krajowej »Zośka«” – oświadczyło w komunikacie przesłanym PAP Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Mjr Lidia Markiewicz-Ziental ps. Lidka urodziła się 17 grudnia 1929 r. w Warszawie. Swój udział w Powstaniu Warszawskim rozpoczęła w Szpitalu Karola i Marii 3 sierpnia 1944 r., zgłaszając się ochotniczo do batalionu „Zośka”. Otrzymała przydział do patrolu sanitarnego II plutonu 3. kompanii „Giewonta”.

„Lidka” brała udział we wszystkich akcjach kompanii, m.in. w ciężkich walkach na Woli, w natarciu na obóz koncentracyjny Gęsiówka, skąd wyzwolono ok. 350 Żydów z różnych krajów Europy. Jako jedna z nielicznych przeszła cały szlak bojowy zgrupowania „Radosław”. We wrześniu 1944 r. była dwukrotnie ranna podczas walk na Górnym Czerniakowie.

Mjr Lidia Markiewicz-Ziental ps. Lidka dwukrotnie została odznaczona Krzyżem Walecznych.

„Lidka na zawsze pozostanie dla nas wzorem żołnierza obywatela. Cześć jej pamięci!” – oświadczyło w komunikacie DWOT.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*